TÜVTÜRK, araç muayenelerinde önemli bir karar alarak geçtiğimiz yıl 11 milyon 23 bin 923 aracın egzoz emisyon ölçümünü gerçekleştirdi. Bu süreçte 10 milyon 736 bin 648 aracın ilk ölçümü olumlu sonuçlanırken, egzoz muayenesini geçemeyen 287 bin 275 aracın 282 bin 229'u, tekrar muayenede uygunluk alarak sorunlarını çözdü. Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği konularında sorumluluk taşıyan Bakanlık, egzoz gazı emisyon ölçümleriyle ulaşım kaynaklı hava kirliliğini azaltmaya yönelik önemli bir adım attı.

TÜVTÜRK özelleştirmesi sonrası araç muayene ücretlerinde yüzde 818 artış! TÜVTÜRK özelleştirmesi sonrası araç muayene ücretlerinde yüzde 818 artış!

ANTGİAD Başkanı Ercan Yavaş Yeni Projeleriyle Antalya İçin Çığır Açıyor! ANTGİAD Başkanı Ercan Yavaş Yeni Projeleriyle Antalya İçin Çığır Açıyor!

Geçtiğimiz yılın verilerine göre, egzoz emisyon ölçümleri araç muayenesinin ayrılmaz bir parçası olarak öne çıkıyor. Araç sahipleri, egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmak zorunda olup, bu süreçte geçerli olmayan ölçümler ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. 11 milyon 23 bin 923 araçtan 282 bin 229'u muayene tekrarına çağrıldı.

Araç sahipleri için zorunlu hale gelen egzoz gazı emisyon ölçümü, çevre dostu araçların sayısını yansıtan olumlu sonuçlar elde etti. Geçmiş yılın verilerine göre, egzoz muayenesini geçemeyen araçların büyük bir kısmı tekrar muayenelerinde uygunluk alarak sorunlarını çözmüştür. Egzoz emisyon ölçümü ücreti, bu yıl 256 lira olarak belirlenmiş olup, e-Rapor olarak cep telefonlarına kısa mesaj ile gönderilebileceği gibi e-Devlet üzerinden de ulaşılabilir durumdadır.

Kaynak: İHA