Hatay'da meydana gelen depremin ardından, özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar altyapı sorunları ile karşı karşıya kaldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin olumsuz etkilediği Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı bin 500 nüfuslu Yaylacık Mahallesi, altyapı sorunları nedeniyle internet ve iletişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Bölgede sinyal alabilecek bir baz istasyonunun bulunmaması, vatandaşların cep telefonları ve internet üzerinden iletişim kurmasını oldukça zorlaştırıyor.

Bu kahvehanede siyaset konuşmak yasak! Bu kahvehanede siyaset konuşmak yasak!

Mahalle sakinleri, yaşadıkları zorlukları özellikle yağışlı havalarda daha da hissettiklerini ifade ediyor. Dünyanın 5G teknolojisine geçtiği bir dönemde, köyde 'Alo' kelimesine hasret kalan vatandaşlar, bölgeye bir baz istasyonu kurulması çağrısında bulunuyor.

Depremden Sonra Altyapı Çöktü

Necdet Temiz, depremin ardından evde internet kullanamadıklarını belirterek, mahallenin yüksek noktalarında kısmi olarak sinyal çekebildiklerini söyledi. Ancak baz istasyonu olmadığı için haberleşme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Temiz, "Yıl 2024, şu anda bizim köyümüzde şebeke yok. Depremden sonra altyapı çöktüğünden dolayı evde şu anda internette kullanamıyoruz. Baz istasyonu olmadığından dolayı da haberleşemiyoruz. Köyde telefon belirli noktalarda çekiyor. Ben telefonla görüşmek için en azından 1 kilometre ya da 700 metre yükseğe çıkıp öyle konuşmam lazım. Köyün orta alanında caminin olduğu bölümde hat çekiyor, onun haricinde köyün birçok yerinde hat yok. Yıl 2024, burada ambulansı arayabileceğimiz nokta bize en az 1 kilometre” dedi.

İletişimde Güçlük Çekiyorlar

Yasin Sökmen, iletişim kurmada zorlandıklarını ve altyapı sorununun bir an önce çözülmesini istediklerini belirtti. Sökmen, "Az önce kepçeyle de aradık maalesef şebekemiz yoktur. Bir ‘alo’ da yok, hiç haberleşme yok. Altyapı da gitti, hiçbir şekilde haberleşemiyoruz. Bir an önce önlemlerimizi alalım, hayat yerine gelsin” dedi.

Türkler Uzaya Çıktı Ama Hatay'daki Depremzedeler 'Alo' Kelimesine Hasret!

Yetkililerden Destek Bekliyorlar

Cengiz Yılmaz, yaşanan iletişim sorunları için yetkililerden destek beklediklerini ifade ederek, "1999’dan bu yana cep telefonu kullanmaktayım, fakat şu an bizim köyümüzde normal telefonla görüşme yapamıyoruz. Sıkıntılı ya da acil bir durumumuz olduğunda köyün yüksek tepelerine ya da yolun dışına bir buçuk kilometre gittiğimiz yerler oluyor. Ancak orada az bir şekilde şebeke gidip geliyor. Yetkililerden bu sıkıntımızı bir an önce çözmelerini istiyoruz. Önce arada da olsa çekiyordu, depremden sonra daha da gitti” şeklinde konuştu.

Türkler Uzaya Çıktı Ama Hatay'daki Depremzedeler 'Alo' Kelimesine Hasret!

Acil Çağrı Merkezine Ulaşılamıyor

Osman Ok, acil çağrı merkezini arayabilmek için 3 kilometreyi bulan yolu yürümek zorunda kaldıklarını ifade ederek, “Hastamız olduğunda 112’yi bile arayacak durumumuz yok. 2-3 kilometre dışarıya gidiyoruz. Hastamız evde can çekişirken biz telefonumuza şebeke arıyoruz. Gelsinler burada telefonla konuşup, internete bağlanmayı denesinler, bize hak verirler. Burada çekip çekmediğini görsünler” dedi.

Türkler Uzaya Çıktı Ama Hatay'daki Depremzedeler 'Alo' Kelimesine Hasret!

Yağmurda Güçlük Yaşanıyor

Celal Demir, yağmur altında yüksek bir noktada çocukları ile görüştüklerini belirterek, "Bizim yaşadığımız yerde telefon çekmiyor. Oradan buraya mecburen geliyoruz. Çocuklar Manisa’da, mecburen görüşmek zorunda kalıyoruz. Yağmurda zor oluyor ama başka çaremiz yok” ifadelerini kullandı.

Tarihi anlar! İlk Türk astronot Alper Gezeravcı uzayda Tarihi anlar! İlk Türk astronot Alper Gezeravcı uzayda

Alper Gezeravcı'dan uzaydaki ilk söz: 'İstikbal göklerdedir' Video: Alper Gezeravcı'dan uzaydaki ilk söz: 'İstikbal göklerdedir'

Kaynak: İHA