Türkiye’nin öncü kadın yönetmenlerinden olan ve sinema tarihine damga vuran Birsen Kaya, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Göbek bağından gençleşmek mümkün mü? Göbek bağından gençleşmek mümkün mü?

Birsen Kaya’nın Sinema Serüveni

Birsen Kaya, 1963’te ‘Artist’ dergisi için setlerde röportajlar yaparken, Halit Refiğ’e asistanlık yapmaya başladı. Refiğ’in ‘Gurbet Kuşları’ filmiyle sinema sektörüne giriş yapan Kaya, 200’e yakın filmde asistanlık yaptı.

Yönetmen Nazmi Özer’in rahatsızlanarak ‘Kanlı Kader’ filmini yarıda bırakması üzerine, Kaya bu filmi tamamlayarak yönetmenliğe adım attı. Kendi senaryolarının çoğunu yazan Kaya, ‘Genelevde Kirli Evler’ filmini çekerek ilk erotik filmlerden birine imza attı. Daha sonra ‘Killing’ gibi çizgi roman kahramanlarını sinemaya uyarladı.

Birsen Kaya’nın Eserleri ve Katkıları

1970’li yıllarda çektiği ‘Kanunsuz Yaşayanlar’, ‘Killing Ölüm Saçıyor’ ve ‘Genelevde Kirli Evler’ adlı filmleriyle tanınan Kaya, toplamda 15 filmin yönetmenliğini ve bunlardan 11’inin senaristliğini üstlendi. 1970’li yıllarda televizyonun yaygınlaşmasıyla gerileme dönemine giren sinemayı bıraktı.

Anısını Yaşatacağız

Yönetmen ve yapımcı Biket İlhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Avantür filmleriyle tanınan ilk kadın yönetmenlerimizden Birsen Kaya’yı kaybettik. Halit Refiğ’in asistanlığını yaparak başladığı sinema serüveninde 15 filmle imza atmıştır. Geçmiş yıllarda Adana Altın Koza Film Festivali’nde buluşmuştuk. Yönetmenlik yaptığı yılları anlatmıştı, o zor şartlarda yaratılan mucizeleri… Huzur içinde uyusun değerli arkadaşımız.” ifadelerini kullandı.

Birsen Kaya’nın sinemaya katkıları ve eserleri, Türk sinemasının önemli bir parçası olarak anılarımızda yaşamaya devam edecek.

Kaynak: Haber Merkezi