Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün görev yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü. Görevinin ardından 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapan Gezeravcı, ABD'deki kontrollerin ardından Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı'na ulaştı. Esenboğa'da Gezeravcı'yı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever karşıladı. Ayrıca apronda 13 çocuk, Gezeravcı'ya çiçek takdim etti.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü

Duygularını Paylaştı

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gezeravcı, duygularını şu şekilde ifade etti: 'Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin içten samimi insanlarıyla Türk vatandaşlarıyla tekrar bir araya gelmek bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı. Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren konulan hedef, bugüne kadar hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğu ile ülkeme döndüm.

Google’a 2,1 Milyar Avro’luk Tazminat Davası Google’a 2,1 Milyar Avro’luk Tazminat Davası

Teşekkürler

Gezeravcı, görevin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti: 'Bu hedefin gerçekleştirilmesinde bana düşen sorumluluk ülkenin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitimle, bana kazandırmış olduğu kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinde bugünlere kadar gelmesini sağlayan öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü irade ile Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin bütün kurumları, görevin icrası sürecinde bir çarkın mükemmel işleyen dişlileri gibi hiçbir aksaklığa mahal vermeksizin hazırlık sürecini çok kolay hale getiren ve görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansı'mız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim.

Gurur Dolu Dönüş

Gezeravcı, ülkesine dönüşüyle ilgili gururunu şu sözlerle dile getirdi: İnşallah bundan sonra çok daha büyük ataletle büyüyerek devam edecek. Çok daha ileri noktalara gidecek. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu, bizim de ülke olarak fazlasıyla hak etmiş olduğumuz uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak pay alacak şekilde adımların atılacağını çok kısa süre içinde göreceğiz.

Kaynak: İHA