Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin astronotları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile bir araya gelerek 'Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu' hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Kacır, Türkiye'nin uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönemin kapısını araladığını belirterek, 'Şimdi sırada diğer astronotumuz Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu var' dedi.

Türkiye'nin ikinci astronotu ne zaman uzaya çıkacak?

Atasever'in Ne Zaman Uçacak?

Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşunun, 8 Haziran 2024 tarihinde Virgin Galactic'in ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleştirileceğini açıklayan Kacır, bu uçuşun yaklaşık 1,5 saat süreceğini ifade etti. Astronotumuzu taşıyacak olan 'VSS Unity' yörünge altı aracının önce bir taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin fitlik yüksekliğe erişeceğini ve ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşacağını aktardı. Yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında mikro yerçekimi ortamında, biyolojik moleküllerden gen analizlerine kadar 7 farklı deneyin icra edilebileceğini belirtti.

Atasever'in Görevi: İlave Bir Maliyet Oluşturmayacak

Kacır, Atasever'in farklı disiplinlerde gerçekleştireceği deneylerin, bilim insanlarının yürüttüğü araştırmalara önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Ayrıca, Atasever'in yaşam ve güvenlik prosedürleri, modül ve deney ekipmanları kullanımı gibi temel astronot eğitimlerini tamamladığını dile getirdi. Kacır, 'Alper Gezeravcı'nın görevi icra etmesine mani bir durum ortaya çıkmadı. Gezeravcı, insanlı ilk uzay bilim misyonumuzu başarıyla tamamladı. Bu da en başından proje anlaşmalarında kararlaştırdığımız üzere, ilave bir maliyet oluşturmaksızın ikinci astronotumuz Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu yaparak uzay deneyimi gerçekleştirmesi imkânını ortaya çıkardı' şeklinde konuştu.

Android 15 Beta 2: Güç tasarrufu ve depolama yenilikleriyle geliyor Android 15 Beta 2: Güç tasarrufu ve depolama yenilikleriyle geliyor

Türkiye'nin ikinci astronotu ne zaman uzaya çıkacak?

Kaynak: Haber Merkezi