2023 Dünya Hava Kalitesi Raporu’na göre, Türkiye’deki 214 hava kalitesi izleme istasyonundan sadece biri yıl boyunca temiz hava soludu. Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 44’üncü sıraya yükseldi.

Bursa'nın İznik İlçesi'nde Defineciye Mezar Olan Mağara ve Tüneller Görüntülendi Bursa'nın İznik İlçesi'nde Defineciye Mezar Olan Mağara ve Tüneller Görüntülendi

Türkiye’nin En Kirli Kentleri: Iğdır ve Osmaniye

Rapor, metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM 2.5) yoğunluğunu ölçümlerini esas alıyor. Türkiye’de havası en kirli kentler Iğdır ve Osmaniye oldu. Iğdır’ın PM2.5 ortalaması 47,2, Osmaniye’nin ise 38,5 olarak ölçüldü.

Dünya Genelinde Hava Kirliliği

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen hava kirliliği eşik değerlerini kullanan rapora göre, dünya çapında sadece 7 ülke geçen sene bu eşik değerlerinin altında temiz hava soludu. Bu ülkeler Avustralya, Estonya, Finlandiya, Grenada, İzlanda, Mauritius ve Yeni Zelanda olarak sıralanıyor.

Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri

Saç telinin çapının 30’da biri kadar büyüklükteki PM2.5 parçacıkları bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor. Dünya çapında tahminen her dokuz ölümden birine neden olan hava kirliliği, insan sağlığına yönelik en büyük çevresel tehdit olarak tanımlanıyor. WHO’ya göre hava kirliliği her yıl yedi milyon erken ölümle ilişkilendiriliyor. PM 2.5 hava kirliliğine maruz kalmak astım, kanser, felç ve akciğer hastalığı dahil çok sayıda sağlık sorununa yol açıyor. Bunun yanında, yüksek düzeyde ince parçacık maruziyeti çocuklarda bilişsel gelişimi bozabiliyor ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi