4 Mart Dünya Obezite Günü'nde uzmanlar obezite ile ilgili bilgilendirmeler yaparken, erkeklerin yaklaşık yüzde 15, kadınların yaklaşık yüzde 25’i obez olan Türkiye için önemli uyarılar geldi. 

Dünyada 1 milyardan fazla insanın mücadele ettiği obezitede Türkiye, 200 ülke arasında kadınlarda 42'nci, erkeklerde ise 60'ıncı sırada. Obezite, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve bazı kanserler dahil birçok ciddi sağlık sorununun oluşma riskini arttırıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, yüzde 66.8 ile Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. Türkiye'yi yüzde 63.7 ile İngiltere, yüzde 62.3 ile Yunanistan, yüzde 61.6 ile İspanya ve yüzde 59.5 ile Fransa takip ediyor.

Obeziteyle Farklı Yöntemlerle Mücadele Mümkün Mü Obezite Nasıl Tedavi Edilir

Türkiye Obezitede Avrupa Birincisi 

Dünyada 1 milyardan fazla insanın mücadele ettiği obezite Türkiye'de de ciddii boyutlarda! Türkiye obezitede 200 ülke arasında kadınlarda 42'nci, erkeklerde ise 60'ıncı sırada yer alıyor. Hatta Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yüzde 66.8 oranı ile obezite görülme konusunda Avrupa'da ilk sırada bulunuyor.

Depresyon Belirtileri: Kendinizi Tanıyın ve Tehlikeyi Önleyin Depresyon Belirtileri: Kendinizi Tanıyın ve Tehlikeyi Önleyin

Türkiye'de en obez il hangisi? En fit hangi şehir?

Bununla birlikte Türkiye Obezite Araştırma Derneği'nin (TOAD) verilerine göre; Türkiye'de en obez il Adana oldu. Ülkenin en fit şehri ise Erzurum. 

Uzmanlardan Sağlıklı Beslenme Çağrısı 

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kuntay Kaplan, 'Türkiye Obezite Araştırma Derneği'nin (TOAD) verilerine göre en obez il Adana olarak görünmektedir. En fit il ise Erzurum’dur. Adana’nın, obezitenin en sık görülen il olmasının sebebi gece yeme alışkanlığının, mutfağının zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, yüzde 66.8 ile Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. Hastalarımıza obeziteden korunma anlamında düzenli spor yapmalarını, düzenli fiziksel aktivite bulunmalarını ve düzenli beslenmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz.' açıklamasında bulundu.

Uzmandan kritik uyarı: Adana'nın zengin mutfağı obez yapıyor Uzmandan kritik uyarı: Adana'nın zengin mutfağı obez yapıyor

Kaynak: Haber Merkezi