Yaşam Memnuniyet Araştırması sonucunda oluşturulan liste şok etti. Bu yıl da TÜİK tarafından yapılan sıralama açıklandı. Türkiye’nin en mutsuz şehirleri belli oldu. Sonuçlar bu illerde yaşayan mutsuz insanların şehir nüfusuna oranı hesaplanarak belirlendi. İşte TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en mutsuz ilk 10 ili.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da bulunan mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 24,75. Araştırma verilerinde göre Diyarbakır, Türkiye’nin en mutsuz ili olarak iki yıl üst üste listenin başında. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır’ın nüfusu 1 milyon 804 bin 880. Halkın mutsuzluğunun nedenleri arasında geçim sıkıntısı ve nüfus artışı olduğu söyleniyor.

ANTALYA

Doğal güzellikleri ve muhteşem deniziyle göz bebeğimiz olan Antalya’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 11,7. Böylece Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya, 2 milyon 688 bin 4 nüfusla en mutsuz ikinci il oldu.

TRABZON

Karadeniz'in incisi şehri Trabzon’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 11,19 olarak açıklandı. En mutsuz üçüncü il olan Trabzon’un nüfusuysa 818 bin 23.

İZMİR

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir’de mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 10,65. İzmir, sahip olduğu 4 milyon 462 bin 56 nüfusla en mutsuz iller listesinde dördüncü sırada.

ANKARA

Türkiye’nin Başkenti Ankara'da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,95. Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’nın nüfusu 5 milyon 782 bin 285.

SAMSUN

Ankara'nın bir sıra altında yer alan Samsun’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,72 olarak açıklandı. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Samsun’un nüfusu 1 milyon 368 bin 488.

İSTANBUL

Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,12. Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul, 15 milyon 907 bin 951 nüfusa sahip.

ÇORUM

Çorum’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,1. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Çorum, sahip olduğu 524 bin 130 nüfusla en mutsuz sekizinci il.

ORDU

Yaylalar, şelaleler, tarihî kent dokusu... Saymakla bitmeyen güzelliklere sahip Ordu’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 8,75. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Ordu, 763 milyon 190 nüfusa sahip.

Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü

GÜMÜŞHANE

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Gümüşhane’de mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 7,68 olarak açıklandı. Türkiye’nin en mutsuz onuncu ili olarak belirlenen Gümüşhane’nin nüfusu 144 bin 544’tür.

Kaynak: Haber Merkezi