Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet'in ortak operasyonuyla Türkiye'deki sinagog, kiliseler ve Irak Büyükelçiliği'ne yönelik saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 3'ü DEAŞ terör örgütünün sözde sorumlusu toplamda 32 şüpheli, gerçekleştirilen operasyonla yakalandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye yapılanmasının sözde istihbarat sorumlusu "Abu Yakin el Iraki" kod adlı Micbel el-Şuveyhi ile "Ebu Leys" kod adlı Muhammed Hilaf İbrahim İbrahim'in Türkiye'deki sinagog ve kiliselerle, "Abdullah el Cumeyli" kod adlı İyheb Elani'nin ise Irak Büyükelçiliği'ne yönelik saldırı hazırlığında olduğunu tespit etti.

Bu kritik bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen operasyon, söz konusu üç teröristle bağlantılı oldukları belirlenen 29 şüpheliyi kapsadı. MİT'in Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışmaları neticesinde 9 ilde düzenlenen şafak vakti operasyonunda, örgüte ait çok sayıda dijital materyal de ele geçirildi.

Sin

Sin23

Operasyon-2

Kaynak: İHA