Gemli Tabya, 'Hilal' ve 'Nal' gibi benzersiz mimarisiyle dikkat çeken, neredeyse benzeri olmayan bir yapı. Yaklaşık 200 yıl önce Osmanlı döneminde kadın hapishanesi olarak kullanılan bu tarihi eser, günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

A W147380 03

Gemli Tabya'nın Tarihçesi ve Durumu

1854 yılında Kerim Paşa tarafından inşa edilen Gemli Tabya, çeşitli savaşlarda oluşturulmuş bir rol oynamıştır. Ancak dönüş miktarına kadar önemli ölçüde değişiklik olmuş durumda. Duvarları yıkılmış, bazı kısımları avcılar tarafından sınırlandırılmış ve hatta hayvan barınağı olarak kullanılmış.

A W147380 05

Tarihi Değerini Koruma Çağrısı

Tarihçi Prof. Dr. Yaşar Kop'un vurguladığı gibi, Gemli Tabya gibi önemli yapıların korunması temelinde ele alınmıştır. Türkiye'de pek çok benzer tabyanın yoldan ulaşamadığı göz önüne alındığında, Gemli Tabya'nın korunmasının büyük önemi vardı.

6. Alanya Uluslararası Çocuk Festivali başlıyor 6. Alanya Uluslararası Çocuk Festivali başlıyor

A W147380 08

Turizme Kazandırılma Projesi ve Engeller

Gemli Tabya'nın turizme kazandırılması için planlar yapılmış ancak henüz gerçekleştirilememiştir. 2018 yılında bir butik otel projesi hazırlanmış ancak uygulanamamıştır. Tarihi eser, şu anda bir askeri bölge dışında kalan bir alanda mevcut ve kayıtlıdır.

A W147380 01

Tahrip Süreci ve Korunma Uyarısı

Dereiçi Kanyonu'nun hemen yanında bulunan Gemli Tabya, her geçen gün biraz daha yıkılmaktadır. İçeriği hayvan barınağı olarak kullanılmakta ve tanımlayıcı avcılar tarafından kayıt altına alınmaktadır. Tabya'nın bir an önce korunması gerekmektedir.

Kaynak: İHA