Gazeteci Metin Cihan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki Eti Maden’in, İsrail ordusuna da hizmet veren bir şirkete toplam 21 tonluk bor madeni gönderdiğini iddia etti.

İsrail’le Ticaret İddiaları

Seçim öncesi hükümet üyeleri ve AKP yöneticilerinin zaman zaman protesto edilmesiyle gündemde yerini koruyan “İsrail’le ticaret” konusu, bu kez doğrudan devletin taraf olduğunu gösteren bir belgeyle gündeme geldi.

Bor Madeni Sevkiyatı İddiası

Cihan’ın iddiasına göre, Eti Maden, İsrail şirketi Fertilizers & Chemicals’a bor madeni gönderdi. İddiaya göre, İsrail için yola çıkacak gemiye yükleme 23 Mart 2024’te Gemlik Limanı’ndan yapıldı. Gemi, 29 Mart 2024’te İsrail’in Aşdod limanına ve daha sonra 1 Nisan’da Hayfa Limanı’na vardı ve teslimat tamamlandı.

Gazeteci Metin Cihan’ın Paylaşımı

Cihan, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Gazze’de katliam devam ederken devletimizin İsrail ile doğrudan ticaretinin belgesidir” ifadesini kullandı. Cihan, belgenin detaylarını paylaştı ve belgenin ne anlattığını tek tek açıkladı. Cihan, belgenin detaylarını doğrulamak için karekodu okutabileceğini belirtti ve “Katliam tedarikçiliğine ve Filistin’e dua İsrail’e gemi ikiyüzlülüğüne artık bir son verilmesi dileğiyle” ifadesini kullandı.

Başkan Zafer Köken’in annesi vefat etti Başkan Zafer Köken’in annesi vefat etti

Kaynak: Haber Merkezi