Türkiye'nin meyve sebze ihracatı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gürüz tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Nisan ayında önemli bir artış gösterdi. Gürüz, sektörün Nisan ayında uluslararası pazarlarda 279 bin 88 ton ürün sattığını açıkladı.

En Çok İhraç Edilen Ürünler: Domates, Biber ve Limon

Gürüz'ün belirttiğine göre, Nisan ayında Türkiye en çok domates, biber ve limon ihraç etti. Bu ürünlerin ihracatında önemli bir artış yaşandı.

E-Devlet üzerinden paranızı kontrol edin! Birikmiş paranız olabilir! E-Devlet üzerinden paranızı kontrol edin! Birikmiş paranız olabilir!

Türkiye Nisanda 211 milyon dolarlık meyve sebze ihraç etti

Ülke Bazında İhracat Verileri

Gürüz, Türkiye'nin Nisan ayında gerçekleştirdiği yaş meyve sebze ihracatını detaylandırarak, en fazla ihracat yapılan ülkeleri açıkladı. Buna göre, Rusya 45 milyon 64 bin dolarlık ihracatla en çok ihracat yapılan ülke konumunda. Romanya ve Ukrayna ise sırasıyla 36 milyon 524 bin dolar ve 24 milyon 955 bin dolarlık ihracatla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

Dikkat Çekici Artışlar: Kuveyt, Irak ve Gürcistan

Gürüz, Nisan ayında en dikkat çekici artışların Kuveyt, Irak ve Gürcistan pazarlarında yaşandığını belirtti. Kuveyt'e %910, Irak'a %129 ve Gürcistan'a %113 artışla ihracat yapıldı.

Kaynak: AA