Türkiye Atletizm Milli Takımı, 7-12 Haziran tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda önemli başarılara imza attı. Milli takım, bu büyük organizasyonda bir gümüş ve bir bronz madalya kazanarak Türkiye’yi gururlandırdı.

Üç adım atlamada Tuğba Danışmaz, 74 yıl sonra bu dalda Türkiye adına ilk madalyayı kazanarak tarihe geçti. Kendi en iyi derecesini 14.57’lik atlayışıyla gerçekleştiren Danışmaz, gümüş madalyanın sahibi oldu. Sırıkla yüksek atlamada ise Ersu Şaşma, 5.82’lik atlayışıyla bronz madalyayı kazandı ve bu dalda ülkeye ilk madalyayı getirdi.

Türkiye Atletizm Milli Takımı Roma'dan madalyalarla döndü

Sivasspor'da Başkanlık Değişikliği! Bahattin Eken Göreve Getirildi Sivasspor'da Başkanlık Değişikliği! Bahattin Eken Göreve Getirildi

Bu başarılarla birlikte, 26 Temmuz-16 Ağustos tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek Olimpiyatlar için iki kota daha kazanıldı. Daha önce 5 atletin kota aldığı Olimpiyatlar için, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda üç adım atlamada Tuğba Danışmaz ve 400 metre engelli yarışında 5. olan Berke Akçam da katılma hakkı kazandılar.

Şampiyonada finale çıkan diğer milli sporcularımız ve yarıştıkları kategoriler ise şöyle: Yüksek atlama: Alperen Acet, Üç adım atlama: Can Özüpek, Necati Er, Gülle atma: Emel Dereli ve Yüksek Atlama: Buse Savaşkan.

Kaynak: İHA