Samsung'un XR başlığına ilişkin beklentiler artıyor Samsung'un XR başlığına ilişkin beklentiler artıyor

Turkcell, saha operasyonlarını dijitalleştirmek ve çevresel etkiyi azaltmak amacıyla geliştirdiği Smart Site platformu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu yenilikçi platform sayesinde son 7 ayda yaklaşık 2 bin 500 saha ziyareti azaltılarak, 500 ton sera gazı salımının önlendiği bildirildi. Turkcell, iş süreçlerinde müşteri deneyimini iyileştirmeyi ve zaman-maliyet tasarrufu sağlamayı hedeflerken, çevresel etkiyi minimize edecek inovatif çözümler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Smart Site platformu, sahadaki uzman mühendislerin fiziksel olarak bulunmadan da saha teknisyenlerine uzaktan destek verebilmesine imkan tanıyor. Bu sayede, saha operasyonları daha akıllı ve verimli hale getiriliyor. Ayrıca, platform üzerinden yapılan saha çalışmalarının kayıtları da saklanabiliyor, böylece verilerin daha etkili bir şekilde yönetilmesi sağlanıyor.

Turkcell'in Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Smart Site platformunun kullanımıyla şirketin ve iş ortaklarının operasyonel verimliliğin arttığına vurgu yapıldı. Platformun Eylül ayından bu yana başarıyla kullanıldığı belirtilirken, gelecek yıllarda platformun kullanımının daha da yaygınlaştırılacağı ve yeni yeteneklerle geliştirileceği ifade edildi.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, 'Bu yola çıkarken sera gazı emisyonunu azaltmak başta olmak üzere müşteri memnuniyetinde, maliyetlerde ve insan kaynağı ihtiyacında tüm ekosistemimizi kapsayan bir verimliliğin yanı sıra iş sağlığı güvenliği riskleri ve sahaya erişim gibi zorlukları da azaltmayı hedeflemiştik. Geçtiğimiz yaz sonundan itibaren devreye aldığımız bu platformu, artık hem Turkcell ekiplerimiz hem de iş ortaklarımız kullanıyor. Bu kapsamda son 7 ayda 2 bin 500’e yakın saha ziyaretini Smart Site platformu üzerinden yaparak, hedeflediğimiz tüm açılardan önemli bir operasyonel verimlilik sağladık. 2024’te hem platformun kullanımını yaygınlaştırmaya hem de yeni yeteneklerle geliştirmeye devam edeceğimiz Smart Site platformunun, gelecekte Turkcell ekosistemiyle de sınırlı kalmayıp artan dijitalleşme ihtiyacıyla farklı sektörlerde de kullanılabileceğini öngörüyoruz' dedi.

Güngör, 'Güçlü şebeke altyapımızı yenilikçi teknolojilerle daha etkin hale getirerek, her sahada sürdürülebilir ve kesintisiz iletişim hedefimizi destekliyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin her geçen yıl artan geniş bant ve dijitalleşme gereksinimlerini en kaliteli ve hızlı şekilde karşılamak için Türkiye’nin dört bir yanındaki şebeke altyapımızı yeni teknolojilerle ve inovatif uygulamalarla daha da güçlendirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda 5G ve ötesi teknolojilerinin de hayatımıza gireceğini düşündüğümüzde saha operasyonlarımızın verimli ve sürdürülebilir olması daha da önem kazanıyor. Sürdürülebilirlik odağımız çerçevesinde tüm iş süreçlerimizde olduğu gibi saha operasyonlarında da topluma ve çevreye pozitif katkıyı artırma motivasyonuyla çalışıyoruz. Uygulamaya aldığımız Smart Site platformunun, fiziksel saha erişim ihtiyacını da azaltarak inovasyonun sürdürülebilirlik için katalizör görevini üstlendiğini gösteren örnek bir çalışma olduğunu düşünüyoruz' diye konuştu.

Sahada yapılan çalışmaları daha verimli hale getiren dijital platform, çeşitli cihazlarla uyumlu olarak kullanılabiliyor. Akıllı telefon, tablet ve akıllı gözlük gibi farklı cihazlar üzerinden erişilebilen bu platform, personel ile uzmanların anlık ve görüntülü iletişim kurmasını sağlıyor. 

Özellikle saha keşfi sırasında yüksek çözünürlüklü gerçek zamanlı görüntü paylaşımı ve konferans görüşmeleri, akıllı telefon veya tablet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca artırılmış gerçeklik ve akıllı gözlüklerle yapılan yönlendirmeler sayesinde arızaların hızlıca tespit edilmesi sağlanıyor.

Bu dijital platformun kullanılmasıyla sahaya yapılan ulaşımların azalması, müşterilere daha hızlı ve çevre dostu bir hizmet sunulmasını sağlıyor. Aynı zamanda operasyon süreçlerinde kaynak verimliliği artıyor ve çalışmalar daha etkili bir şekilde yürütülebiliyor.


 

Kaynak: İHA