Antalya Veteriner Hekimler Odası’ndan Dünya Veteriner Hekimler Günü Açıklaması

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tevfik Murat Karabayoğlu, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlamaları

Karabayoğlu, “Her yıl tüm dünyada Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu kutlama, hayvan, çevre ve halk sağlığına olan katkıları ve insanlık yararına verdiği hizmetler nedeniyle veteriner hekimleri onurlandırmaktadır.” dedi.

Türk Veteriner Hekimlerinin Sorunları

Ancak Karabayoğlu, Türk Veteriner Hekimlerinin aynı takdiri görmediğini belirtti: “1800’lü yıllardan itibaren, dünya literatürüne girmiş, çığır açan araştırmalar yapmış Türk Veteriner Hekimleri, 1980’li yıllardan itibaren hem çalışma alanları daralmış hem de özlük hakkı kayıpları giderek artmıştır.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin Çabaları

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi olarak, meslektaşlarının insan onuruna yakışır şartlarda çalışmaları ve yaşamaları için çaba harcadıklarını belirten Karabayoğlu, “Mesleğimizin uğradığı haksızlıklara karşı yıllardır sürdürdüğümüz diyalog yolları artık tükenmiş, sorunlarımızı kamuoyuna açık ifade etmekten başka bir yol kalmamıştır.” dedi.

Veteriner Hekimlerin Görevleri ve Sorunları

Veteriner hekimlerin, yaşadıkları hak kayıplarına, ötekileştirilmeye ve yok sayılmaya rağmen fedakarca ve sabırla görevlerini yapmaya çalıştığını belirten Karabayoğlu, “Üstlendiğimiz görevlerin ihmal edilmesi, koruyucu hekimlik, aşı üretimi, güvenilir ve yeterli gıdaya erişim, hayvan, insan ve çevre sağlığı gibi hayati alanlarda ciddi sorunlara sebep olabilecek niteliktedir.” dedi.

Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber! Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber!

Önlem Alınması Kaçınılmaz

Karabayoğlu, “Aldığımız risklere ve yıllardır süren sabırlı bekleyişimize rağmen, yaşanan haksızlık ve mesleki değersizleştirme artarak devam etmektedir. Gelinen noktada, insan onuruna yakışır yaşam ve görev yapma şartlarımız tamamen ortadan kalkmış, önlem alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kamer Durdu