Türk sanat müziği camiasının sevilen ismi, usta müzisyen Çetin Körükçü, 75 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süre kanserle mücadele eden Körükçü’nün vefat haberini, şarkıcı Umut Akyürek duyurdu.

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Kadınları Unutmadı! Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Kadınları Unutmadı!

65A652F22604C87B208A671C

Umut Akyürek’ten Duygusal Paylaşım

Akyürek, “Türk müziği bir ustayı daha kaybetti. Canım Çetin Körükçü hocamı ahirete göç etmiş. Çok üzgünüm camiamıza ve eşi Nesrin Körükçü ablama sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Çetin Körükçü Kimdir?

11 Kasım 1948’de Gaziantep’te doğan Körükçü, ilkokulu Gaziantep’te, orta öğrenimini İstanbul’da Vefa Lisesi’nde tamamladı. 1969’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne giren Körükçü, bu sırada lise yıllarında başlayan müzik çalışmalarını sürdürdü.

Körükçü’nün ilk ciddi müzik çalışmaları, 1969’da Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan’la başladı ve iki yıl devam etti. TRT İstanbul Radyosu’nda yaptığı programları ve bütün konserlerini yöneterek, bugüne kadar yaklaşık 150 performans sergiledi.

1969’da Hafta Sonu Gazetesi’nin açtığı yarışmada derece alarak ilk plağını yaptı; 1974 yılına kadar 23 adet 45 devirli plak çıkardı. 1985’ten itibaren eşi Nesrin Körükçü ile düet yapmaya başladı. Birlikte, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi, radyo, televizyon programları yaptı.

Çetin Körükçü’nün 1998’de yayımlanan ‘Türk Sanat Müziği’ adlı bir kitabı bulunmaktadır. Körükçü’nün vefatı, sevenlerini derin bir üzüntüye boğdu.

Kaynak: Haber Merkezi