Başı bulundu şimdi gövdesi aranıyor! Denizli'de ekipler durmuyor Başı bulundu şimdi gövdesi aranıyor! Denizli'de ekipler durmuyor

İzmir'de gerçekleşecek olan Uluslararası Turan Film Festivali, Ege Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenecek olan festival, Türk dünyası sinemaseverlerini 2-3 Mayıs tarihlerinde bir araya getirecek.

Türk Dünyası Sinemasının Zenginliği İzleyicilerle Buluşacak

Festival kapsamında, Türk dünyası sinemasının çeşitli örnekleri izleyicilerle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gibi etkinliklerle sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacaklar.

A W193012 02

Yüzlerce Film Arasından Seçilenler Ödüllendirilecek

Festivalle ilgili bilgileri paylaşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "Festival kapsamında uluslararası film yarışması, söyleşiler, fotoğraf sergileri, gösterim seçkisi, resim sergisi, konserler ve dans gösterisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festivale 77 ülkeden bin 55 başvuru yapıldı. Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 film katılım gösterdi. Yapılan tüm başvurular, alanlarında duayen jüri üyelerinden oluşan seçili kurullar tarafından incelendikten sonra dereceye girenler belirlendi. Dereceye giren eserlerin yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek" şeklinde konuştu.

Etkinlik Programı

Festivalin ilk gününde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda açılış töreni düzenlenecek ve kısa film seçkisi ile film gösterimi yapılacak. İkinci gün ise yine İletişim Fakültesi’nde kısa film seçkileri sunulacak. Etkinliğin ödül töreni ise 3 Mayıs Cuma günü Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde saat 19.00'da gerçekleştirilecek.

"Kızılelma" Temalı Festival

Ege Üniversitesi'nin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından "Uluslararası Turan Film Festivali" ismiyle patent altına alınan festival, "Kızılelma" temasıyla düzenlenecek.

Kaynak: İHA