Adnan Oktar'ın liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik yeni davanın ilk duruşması, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirildi. Davada 4'ü tutuklu, 42'si firari toplam 72 sanık bulunuyor. Mahkeme, bir sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı 15-16-17 Ekim 2024 tarihlerine erteledi.

İddianamede Yer Alan Suçlamalar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 21 kişi mağdur, 9 banka ise suçtan zarar gören sıfatıyla yer aldı. İddianamede, örgütün kadınları kandırarak zorla içeri aldıkları ve sistematik cinsel saldırılarda bulundukları "turnike" sisteminden, örgüte para kazandırma yöntemlerine kadar birçok faaliyet detaylı bir şekilde anlatıldı.

Sanık Ali Sağdun Engin'in Savunması

Tutuklu sanıklardan Ali Sağdun Engin, savunmasında şunları söyledi:

"12-13 yaşından itibaren evrim teorisi ile eğitim aldım ve araştıran biriydim. Bu arkadaşlarla tanıştığımda bana çok güzel açıklamalar yaptılar. Kuran'dan cevaplar verdiler ve ben de artık Allah rızası için yaşamaya başladım. Biz hayatımız boyunca hep suça karşı olduk. Sivil toplum kuruluşu olarak gönüllülük esasına dayalı faaliyetlerde bulunduk. Amerika'daki Müslüman öğrenci kulüplerine giderek İslam'ın barış dini olduğunu anlattık. Cat Stevens (Yusuf İslam) ile tanışarak İslam'a gelmesi için telkinde bulunduk."

Sinop'ta Yangın: Tarım Arazileri ve Ağaçlar Zarar Gördü Sinop'ta Yangın: Tarım Arazileri ve Ağaçlar Zarar Gördü

Paşa Durmuş'un Mahkemedeki İfadeleri

Tutuklu sanık Paşa Durmuş, savunmasında kendisinin emlakçı olduğunu ve sadece Orkun Şimşek'e ev kiraladığını belirterek, "Ana dosyayla bağlantılıymış gibi gösterildiğini düşünüyorum. Orkun Şimşek'in yakalanmasından haberim yoktu. Emlakçılık işinden dolayı tutuklandım. Adnan Oktar'ı sadece yayınlarından ve kitaplarından tanıyorum." dedi.

Orkun Şimşek Taciz ve Tecavüz İddialarını Reddetti

Tutuklu sanıklardan Orkun Şimşek, mahkemedeki savunmasında taciz ve tecavüz iddialarını reddederek, "Müştekiler emniyete çağrıldıklarında cinsel saldırı suçundan ifade vermeye zorlanıyorlar. Hiçbir kadınla cinsel ilişkim olmadı. Adnan Oktar’ın sayımızı çok arttıralım gibi bir uygulaması yoktu. Şirketimle ilgili hiçbir usulsüzlük yoktur ve itibarım zedelendi." ifadelerini kullandı.

Paşa Durmuş Tahliye Edildi

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Paşa Durmuş'un tahliyesine, firari sanıkların yakalanmasına ve diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 15-16-17 Ekim 2024 tarihlerine ertelendi.

Kaynak: ANKA