TÜİK verilerine göre, ihracat birim değer endeksi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre mart ayında %1,4 gerileyerek dikkat çekti.

Mart 2023'e göre endeks, gıda, içecek ve tütün sektöründe %0,6 artarken, yakıtlarda %2,3 yükseldi. Ancak, ham maddelerde (yakıt hariç) %2,3, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise %1,9 oranında azalış yaşandı.

İthalat birim değer endeksi ise martta yıllık bazda %2 düşüş gösterdiği bildirildi.

Endekse göre, geçen yılın aynı dönemine göre gıda, içecek ve tütün sektöründe %7,7, yakıtlarda %3,4, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,1, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise %3,1'lik bir düşüş yaşandı.

TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

Miktar Endeksleri

İhracat miktar endeksi, mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre %2,8 azalış gösterdi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün sektöründe %2,3'lük bir düşüş yaşanırken, yakıtlarda %30,8 artış kaydedildi. Ham maddelerde (yakıt hariç) ise %9, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise %4'lük bir azalış gözlendi.

İthalat miktar endeksi ise martta yıllık bazda %4,4 gerileme gösterdiği belirtildi. Geçen yılın aynı dönemine göre gıda, içecek ve tütün sektöründe %19,5, ham maddelerde (yakıt hariç) %6,6, yakıtlarda %2,6, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise %1,5 oranında bir azalış yaşandı.

TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

Dünya genelinde en pahalı pasaportlar hangi ülkelerde? Dünya genelinde en pahalı pasaportlar hangi ülkelerde?

Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış Veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubat ayında 155,4 olan ihracat miktar endeksi, mart ayında %0,5 azalarak 154,7 olarak hesaplandı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl martta 154,4 olan ihracat miktar endeksi %5,3 artış göstererek 162,6'ya yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubat ayında 124,2 olan ithalat miktar endeksi %3,5 artarak martta 128,5'e çıktı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl martta 129,4 olan endeks %2,2 artışla bu yılın aynı ayında 132,3 olarak hesaplandı.

Dış ticaret haddi ise ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanır ve geçen yıl martta 86,7 olarak kaydedilen haddi, bu yılın aynı ayında 87,2 olarak gerçekleşti.

TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladıTÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladıTÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

Kaynak: Haber Merkezi