Üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı her geçen gün artarken, yoğun bakımlardaki doluluk oranları giderek artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da yoğun bakımların doluluk oranının yüzde 83'e ulaştığını açıkladı ve vatandaşlara grip aşısı olmaları çağrısında bulundu.

Çin'deki gizemli virüs hakkında uzmanlardan açıklama geldi Çin'deki gizemli virüs hakkında uzmanlardan açıklama geldi

Yüzde 20 arttı

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı, ölümlerin artmasına rağmen gizlenen bilgiler olduğunu belirtti. Kırımlı, İstanbul'da pandemi dönemine göre ölümlerin yüzde 20 arttığını ifade ederek, "Eskiden belediyelerin ölüm verilerine bakabiliyorduk. Şimdi onları da kapattılar, bir tek İstanbul’u takip edebiliyoruz. Burada da ölümlerde pandemi dönemine göre yüzde 20 artış var." dedi.

Adenovirüs salgınına dikkat! Adenovirüs belirtileri neler? Adenovirüs salgınına dikkat! Adenovirüs belirtileri neler?

Sağlık çalışanlarının ciddi şekilde hasta olduklarına dikkat çeken Kırımlı, sağlık bakanlığının bu durumu "nezle" olarak geçiştirdiğini ve gerçek verileri paylaşmadığını belirtti. Ayrıca, bir hemşirenin grip nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu tür hastalıkların 10 gün sürebildiğini vurguladı.

Bayat Balık Nasıl Anlaşılır? Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

TTB’den flaş açıklama! 'Çok sayıda ölüm var ama söylenmiyor'

‘Aşı pıhtı yapar öldürür’

Grip aşısı yaptıranların sayısında düşüş olduğunu ifade eden Kırımlı, "20 yıl önce yan etki yapmazken şimdi yapıyor olduğunu iddia etmek bilimsel değil. Bu bilim meselesi değil, bir algı meselesi. Aşı tereddüdü oluştu insanlarda. En eğitimlisinden en eğitimsizine kadar. ‘Aşı pıhtı yapar, öldürür’ dediler. Her yıl grip aşısı yaptıranlar bile çekindi." şeklinde konuştu.

Kırımlı, grip nedeniyle ölümlerin özellikle kırılgan gruplarda arttığını belirterek, kalp, akciğer hastalığı, kronik astım ve diyabeti olanların ölüm riskinin grip ile birleşince daha da arttığını vurguladı. Aşı önermelerinin zorlaştığını ve insanları ikna edemediklerini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi