Altından Daha Değerli! Gramı 166 Bin TL Altından Daha Değerli! Gramı 166 Bin TL

Güney Dakota Valisi ve Donald Trump'ın başkan yardımcısı adayı Kristi L. Noem, yakında piyasaya çıkacak "Geri Dönüş Yok" adlı kitabında 14 aylık köpeği Cricket'ı öldürdüğünü yazdı. Bu olay, The Guardian'ın kitabın detaylarını yayınlamasıyla birlikte tartışma yarattı. Kitapta Noem, dişi köpeğini "saldırgan bir kişiliğe" sahip "eğitimli bir suikastçı" olarak tanımlıyor.

Cricket'i eğitemeyen Noem, köpeğin bir sülün avından dönerken yerel bir ailenin tavuklarına saldırdığını, "her seferinde bir tavuğu kaptığını, bir ısırıkta parçalayarak öldürdüğünü, sonra da diğerine saldırmak için bıraktığını" anlatıyor. Bu olaydan sonra Noem, köpeğin kendisini ısırmaya çalıştığını belirterek, "O köpekten nefret ediyordum. O anda onu uyutmam gerektiğini anladım" diye yazdı.

'Kötü ve kaba'

Kitaptaki bir başka detayda, Noem'in köpeğini öldürdükten sonra "kötü ve kaba" bir aile keçisini de öldürmeye karar verdiği belirtiliyor. Ancak keçi, Noem onu vururken zıplayarak Cumhuriyetçi valiyi başka bir mermi almak için kamyonuna dönmeye zorladı.

Olayın ardından Noem, sosyal medyada köpeği öldürdüğünü paylaştı ve bu konudaki açıklamasında çiftliklerde zor kararlar alınması gerektiğini vurguladı. Noem, kitabını ön sipariş etmek için bağlantı içeren bir yazıda "Hayvanları seviyoruz, ancak bir çiftlikte her zaman böyle zor kararlar olur. Ne yazık ki, birkaç hafta önce 25 yıldır ailemizde olan 3 atı bırakmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı.

Noem'in bu açıklamaları, Cumhuriyetçi tabanındaki bazı kişiler tarafından desteklenirken, hayvan hakları savunucuları ve sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun eleştiriler aldı. Kitapta yer alan bu anılar, Noem'in karakteri ve siyasi duruşu hakkında yeni sorular ortaya çıkardı.

Kaynak: İHA