Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Ocak 2024 tarihinde seçim dönemini başlatarak, Türkiye'de siyasi atmosferi hareketlendirdi. RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, TRT Haber'deki canlı yayınları inceleyerek, seçim sürecindeki yayın dengesizliğine dikkat çekti.

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rekor Süre

40 günlük dönemde, TRT Haber'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ile AK Parti'li yöneticilerin toplam 1945 dakika canlı yayınlandı. Bu sürenin 1 saat 46 dakikası canlı yayınlardan oluştu.

Davet polemiği! İmamoğlu'ndan Kurum'a: Acemi adaya postayla yollayacağım Davet polemiği! İmamoğlu'ndan Kurum'a: Acemi adaya postayla yollayacağım

Özgür Özel'in TRT Ekranında Yeri Varla Yok Arası

Aynı dönemde CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in konuşmalarının ise sadece 25 dakikalık bölümü TRT Haber'de yer aldı.

RTÜK Üyeleri Yayın Dengesizliğini Eleştirdi 

RTÜK üyeleri, TRT'nin seçim sürecindeki yayınlarını yakından takip edeceklerini ve hukuki işlemler başlatılacağını ifade etti. TRT'nin tarafsızlık ilkesine uygun, hakkaniyetli ve dengeli bir yayın politikası izlemesi çağrısı yapıldı.

RTÜK üyesi Tuncay Keser, TRT'nin izlediği yayın politikasını eleştirerek, 'Seçim sürecinin başlaması ile birlikte TRT, tam gaz iktidar propagandası dönemine geçti. Kamu yayıncısı olan ve 85 milyonun vergileriyle fonlanan TRT, izlediği yayın politikasıyla İktidar Radyo Televizyonu haline geldi. İktidarın propaganda aracı haline geldi.' dedi.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise TRT'nin yayınlarındaki dengesizliği eleştirerek, 'Ülkenin Ana Muhalefet Liderine 0 yazıyla sıfır süre ayrılır. Bu tablo ne gazetecilik, ne televizyonculukla açıklanabilir, bunun adı siyasi garezdir.' şeklinde değerlendirdi.

Muhalefetin Yer Bulma Sorunu

Özgür Özel'in hiçbir konuşmasının canlı yayınlanmamış olması ve haber bültenlerinde yer almaması ise dikkat çeken bir ayrıntı olarak ön plana çıkıyor. İyi Parti'nin Hatay ziyareti ise 1 dakika 53 saniye süreyle TRT Haber'de görülebilmiş.

Diğer Parti Adaylarının Ekran Süreleri

Seçim sürecinde diğer partilerin adaylarına ayrılan süre oldukça sınırlı. AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum 2 dakika 33 saniye, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok 2 dakika 3 saniye, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ise 2 dakika 2 saniyelik haberlerle TRT Haber'de yer aldı.

Hangi partinin ne kadar üyesi var? İşte güncel siyasi parti üye sayıları Hangi partinin ne kadar üyesi var? İşte güncel siyasi parti üye sayıları

Kaynak: ANKA