Trabzonspor’un 25 yaşındaki defans futbolcusu Rayyan Baniya, Trabzonspor Dergisi'ne röportaj verdi. Trabzonspor'un çok büyük bir kulüp olduğunu belirten Baniya, Karagümrük’ten Trabzonspor'a transfer olduğunda bunun kendisi için bir üst seviyeye çıkmak anlamına geldiğini ifade etti. "Çok heyecanlıydım ve bu heyecanı hiç kaybetmiyorum. Hedefim bu güzel kulüpte iyi oynamak, kendimi ve yeteneklerimi gösterebilmek, faydalı olmak. Bunu başaracağım mutlaka. Ayrıca bu kulüpte kupalar kazanmak istiyorum çünkü Trabzonluların kupa kazanmayı ne kadar arzuladıklarını biliyorum." dedi.

"Hayat Tarzım İtalya'ya Benziyor"

Baniya, annesinin Türk, babasının ise Beninli olduğunu ve kendisinin de İtalya’da doğduğunu belirtti. "Bu üç ülke arasında hayat tarzım İtalya’ya benziyor çünkü çocukluğum orada geçti, 22 yaşına kadar orada yaşadım. Annem bana Türk adetlerini aktardı. Düşünce tarzım ve yemek zevkim ise çoğunlukla Türk gibi. Babam Afrikalı, Beninli ve her yaz oraya giderim." dedi.

A W216065 02

Doğa güzellikleri açısından İtalya ve Türkiye'nin eşit derecede harika olduğunu belirten Baniya, iki ülke insanının da misafirperver ve anlaşılması kolay olduğunu vurguladı. "Türkiye’ye gelince şunu fark ettim; Türkler hayvanları çok seviyor. İtalya’daki gibi evlerinde besliyorlar, değer veriyorlar ve bu çok güzel. Benin halkı ise çok doğaldır. Ama tabii ki aynı ekonomiye sahip değiller. İnsanlar çok az şeye sahip olsalar bile mutlular ve hep pozitif oluyorlar." şeklinde konuştu.

"Küçükken Boyum Uzayınca Savunma Oyuncusu Oldum"

Futbol hayatında hep savunma oyuncusu olup olmadığı sorusuna Baniya, "13-14 yaşlarındayken kanat oyuncusuydum çünkü şu anda olduğum gibi uzun boylu değildim. Çok hızlıydım ve antrenörümüz de koşmam için beni kanada koydu. Hızımla fark yaratıyordum ve çok da gol attım. 17-18 yaşlarında boyum uzamaya başladı ve teknik direktörümüz beni savunmada denedi, başarılı olunca bu mevkide kalıcı oldum." diye cevap verdi.

"Irkçılıktan Hoşlanmıyorum"

İnsanların sebepsiz yere saygısızlık yapmasından hoşlanmadığını belirten Baniya, "Elbette ırkçılıktan asla hoşlanmıyorum, çünkü birinin siyahi olması ya da başka bir ırktan geliyor olması nedeniyle dışlanması ve saygısızlığa uğraması çok kötü. Bazen rakip hücum oyuncuları psikolojik açıdan sizinle oynamaya çalışır. Rahatsız edici şeyler söyleyerek beni kızdırmaya çalışırlar ama bu bende işe yaramaz." dedi.

"Bu Sezon Evimizdeki Beşiktaş Maçını Unutamıyorum"

En unutamadığı maç sorulduğunda Baniya, "Bu sezon Beşiktaş ile oynadığımız ve 3-0 kazandığımız maç harikaydı. Hem iyi oyun, hem güzel skor ve hem de müthiş bir taraftar vardı. Böyle tezahüratları ve ateşli taraftarı daha önce görmemiştim." ifadesini kullandı.

"Örnek Aldığım Oyuncu Varane"

Örnek aldığı oyuncu ile ilgili de konuşan Baniya, "Her zaman Raphael Varane. O zamanlar Real Madrid’deydi ve sürekli takip ederdim. Şimdi Manchester United’da. Hızlı ve karizmatik. Sergio Ramos da var ama Varane çok iyi." dedi.

A Milli Takım Portekiz maçı hazırlıklarına devam ediyor A Milli Takım Portekiz maçı hazırlıklarına devam ediyor

Takım arkadaşları ile ilgili de konuşan Baniya, en yetenekli Pepe, en çalışkan Trezeguet, en tembel Taxiarchis Fountas, en komik Trezeguet, en sinirli Bero (Berat), en centilmen Benkoviç, en yakışıklı Uğurcan, en iyi giyinen Denswil, en sert sahada kendisinin olduğunu söyledi.

En İyi 11'i

Bir takım oluşturması gerekse nasıl bir kadro kuracağı sorusuna ise Baniya, "Neuer, Cafu, Ramos, Puyol, Marcelo, Ronaldinho, Zidane, Pirlo, Kaka, Cristiano Ronaldo, Ronaldo Nazario" cevabını verdi.

Kaynak: İHA