Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Trabzon Kültür Yolu Festivali öncesinde Trabzon Kalesi'nin tarihi surlarındaki 'fayans' kirliliğinin temizlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kaya, "Tarihi surlarda seramikler, fayanslar ve boyalı duvarlar var. Bu görüntü şehrimize yakışmıyor," dedi.

Kadınlar Pazarı'nın Geçici Yapıları Yıkıldı

Pazarkapı Mahallesi'nde Kadınlar Pazarı'nın inşası sırasında esnafın mağdur olmaması için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan geçici prefabrik yapılar, pazarın hizmete açılması ile yıkıldı. Bu alan yeşil alana dönüştürülürken, surlardaki çirkin görüntüye müdahale edilemedi.

A W225086 02

Torunu İle Bakırcılığa Devam Ediyor Torunu İle Bakırcılığa Devam Ediyor

Anıtlar Kurulu'nun Kararı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin surlardaki çirkin görüntünün temizlenmesi için yapmak istediği çalışma, Anıtlar Kurulu'na takıldı. Kurul, burada ileride restorasyon çalışması yapılacağını belirterek, müdahaleye şu an için izin vermedi.

Tarihi Surların Durumu Toplantıda Gündeme Geldi

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında Valilik binasında düzenlenen Trabzon Kültür Yolu Festivali Koordinasyon Kurulu toplantısında, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan binalardan kalan tarihi surlardaki fayans kalıntılarını gündeme getirdi.

A W225086 03

Festivalin Hazırlıkları Değerlendirildi

Toplantıda, Trabzon'da 22-30 Haziran tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Trabzon Kültür Yolu Festivali'nin kapsamı, alınacak güvenlik tedbirleri ve festival programı hakkında bir sunum yapıldı. Ortahisar Belediyesi Tarih Müzesi ve Basın Tarihi Müzesi'nin festival kapsamında tanıtılacağı belirtildi. Kaya, Tarihi Hasan Paşa Asker Hamamı Müzesi'nin de bu noktalara eklenmesini talep etti.

A W225086 04

Seramiklerin Sökülmesi İçin Girişimler Sürüyor

Toplantıda konuşan Kaya, Ortahisar Belediyesi binasının da bulunduğu Kahramanmaraş Caddesi'ne denk gelen tarihi surların üzerindeki seramiklerin kötü bir görüntü oluşturduğunu ifade etti. Festival öncesinde bu kötü görüntünün ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Kaya, "Trabzon'umuza yakışmıyor. Bu konuda hızlı bir çözüm üretmemiz lazım," diye konuştu.

A W225086 05

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise gerekli kurumlarla görüşmeleri tamamlayarak söz konusu seramiklerin söküleceğini ve kötü görüntünün ortadan kaldırılması için çalışacaklarını belirtti.

Kaynak: İHA