Toksik ebeveynlik, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi. Ancak, bu terim ne anlama geliyor ve çocuklar üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Ayşe Su Kocayörük'e göre, toksik ebeveynlik, ebeveynlerin çocuklarını kontrol altında tutma, onları sürekli eleştirme ve kısıtlama eğiliminde oldukları bir durumu ifade ediyor. Bu durumun sonucunda ise çocuklar, depresyon gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Toksik Ebeveynlik Nedir?

Dr. Kocayörük'e göre, toksik ebeveynlik; küçümseyici, aşağılayıcı tavırlar sergilemek, negatif geri bildirimlerde bulunmak, çocuğu sürekli eleştirmek ve sınırları aşmak gibi davranışları içeriyor. Bu tarz ebeveynler genellikle çocuklarının bireysel haklarını tanımak yerine, onları kendi uzantıları olarak görüyor ve baskı altına alıyorlar. Örneğin, bir çocuk sınavda yüksek bir not aldığında bile, bu ebeveynler genellikle yetersiz bulup eleştiride bulunuyorlar.

Toksik Ebeveynliğin Etkileri ve Tedavisi

Toksik ebeveynliğe maruz kalan çocuklar, genellikle kendilerini değersiz hissediyorlar ve bu durumun etkisiyle kişisel gelişimleri olumsuz yönde etkileniyor. Tedavi sürecinde ise uzmanlara büyük görev düşüyor. Dr. Kocayörük, bu çocukların özellikle terapistlerden destek alarak, kendilerini ifade etmeyi ve değerlerini keşfetmeyi öğrenmeleri gerektiğini belirtiyor.

Aileler için Öneriler

Dr. Kocayörük, ailelere açık iletişim kurmayı, çocuklarını dinlemeyi ve onların bireysel haklarını saygıyla karşılamayı öneriyor. Ailelerin, çocuklarının özgüvenini desteklemek ve onların duygusal ihtiyaçlarını anlamak için çaba göstermeleri gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, çocuklarını toksik bir ortamda büyütmekten kaçınmaları ve onları olduğu gibi kabul ederek, kendi sınırlarını çizmeleri gerektiğini belirtiyor.

Antalya nöbetçi eczane 29 Mayıs 2024 Çarşamba Antalya nöbetçi eczane 29 Mayıs 2024 Çarşamba

Ebeveynlere yapay zeka uyarısı! Çocuklara yasak koymalı mı? Ebeveynlere yapay zeka uyarısı! Çocuklara yasak koymalı mı?

Kaynak: İHA