Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasına izin vermenin yasa dışı olduğu belirtildi. Ayrıca, "Hesap sahibi, hesabının başkası tarafından kullanıldığını bankaya bildirmezse, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Dolandırıcılar Hangi Yöntemleri Kullanıyor?

Açıklamada, dolandırıcıların genellikle çeşitli platformlar aracılığıyla tüketicilere ulaşarak, "banka hesabının kiralanması karşılığında yüksek kazanç" vaadiyle yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu belirtildi. Özellikle araç alım satım siteleri, sosyal medya platformları ve yatırım tavsiyeleri gibi sık kullanılan kanalların dolandırıcılar tarafından hedef alındığı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı’ndan CDS Müjdesi Hazine ve Maliye Bakanı’ndan CDS Müjdesi

Vatandaşların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ticaret Bakanlığı, vatandaşları bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle sahte veya kendilerine ait olmayan bilgilerle yapılan aramalardan, e-posta ve kısa mesajlardan, sosyal medya üzerinden gelen reklam ve mesajlardan kaçınılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, kişisel bilgilerin paylaşılması ve aldatıcı tekliflere karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

İş Birliği Yapılacak Kuruluşlar

Açıklamada ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile iş birliği yapılarak sosyal mühendislik dolandırıcılığını önlemeye yönelik bir çalıştayın düzenlendiği bilgisi verildi. Çalıştaya, çeşitli kamu ve özel kuruluşların temsilcilerinin katıldığı ve dolandırıcılıkla mücadele konusunda iş birliği yapılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Hesap Sahiplerine Önemli Uyarı

Son olarak, hesap sahiplerinin hesaplarında gerçekleşen işlemleri dikkatle takip etmeleri gerektiği ve şüpheli durumlarda öncelikle kontrol ve teyit etmeleri gerektiği vurgulandı. Tüketicilerin ekonomik çıkarlarını ve güvenliğini korumak amacıyla Bakanlık tarafından yapılan çalışmaların süreceği belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi