Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Almanya'da A Milli Futbol Takımı'nı takip eden medya mensuplarıyla bir araya geldi. Büyükekşi, Gürcistan galibiyetiyle büyük sevinç yaşadıklarını belirterek, "Genç ve potansiyelli bir milli takımımız var. Çifte bayram dedik, çok şükür yerine getirdik. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu günlerde bayram ve şampiyona bir araya geldi. Taraftarlarımız kırmızı giyinip geldi. Fan Walk taraftar yürüyüşümüz de muhteşem oldu. Evimizde gibiyiz, büyük bir coşku var. Taraftarlarımız, Avrupa Futbol Şampiyonası’na büyük coşku katıyor. Dortmund stadının sarı duvarını kırmızı duvar yaptık, taraftara teşekkür ederiz" dedi.

A W230716 02

"Futbolculara 2024'ü Konuşturun Dedik"

Mehmet Büyükekşi, futbolculara maçtan önce büyük bir hikaye yazacaklarını söylediğini ifade ederek, "Futbolcularımıza maçtan önce tarih yazacaksınız, çocuklarınıza anlatacak büyük bir hikayeniz olacak dedim. Hep 2002, 2008 konuşuluyor, siz 2024’ü konuşturun dedik. Yüksek karakterli iyi bir takımımız var. Cumhurbaşkanımız daha tribündeyken aradı. Tüm golleri tek tek analiz etti. Hepsiyle konuştu" dedi.

"Gruptan Çıkma Hedefini Bir Basamak İleri Taşıyoruz"

Büyükekşi, Gürcistan maçında alınan galibiyeti ve Portekiz maçıyla ilgili görüşlerini paylaşarak, "Son golün önemini biliyoruz. Averaj için önemli. Gruptan çıkma hedefini bir basamak ileri taşıyoruz; çıkmak yetmez, birinci olarak çıkmak. Ama hoca adım adım düşünüyor; hedef büyük ama küçük küçük adımlar. Takımlar çok güçlü. Yediğimiz gol de çok kötüydü. İptal edilen golümüz de milimetrik. Portekiz’e karşı galibiyetimiz resmi maçta yok. Daha farklı oynayıp onu da başarmalıyız. Şanssızlıklarla başladık. Çağlar kamp öncesi sakatlandı. Enes ve Ozan sakatlandı. İrfan Can Polonya maçında sakatlandı, oynama şansı zor. İsmail kadroda ama sıkıntılı. Zeki tam iyileşmedi. Toplamda 7 oyuncumuz sıkıntı yaşadı" dedi.

Taraftarların Coşkusu

Taraftarın ilgisine yönelik açıklamalarda bulunan Büyükekşi, "Antalya’nın amigosunu biz getirdik. Davulcular buradaki derneklerimizin çalışması. Gürcistan Milli Marşı okunurken ufak bir ıslıklama oldu, bu bize yakışmadı. Hem komşu hem dostuz. UEFA böyle şeylere ceza veriyor. Milli ve dini değerlere saygı önemli" dedi.

"Montella'nın Hayali Şampiyonada Hoca Olarak Bulunmakmış"

Teknik Direktör Vincenzo Montella’nın çok konsantre olduğunu belirten Büyükekşi, "Hazırlık maçları sonrası hocamıza eleştiriler başladı. Maçtan önce çok konsantreydi. Avrupa Şampiyonası’nda oynarken hayali şampiyonada hoca olarak da bulunmakmış. Onun için de önemli. Ailesiyle bile görüşmüyormuş. O nedenle tek gittim görüşmeye. Doğum günüydü pasta kesildi" dedi.

Gelen Mesajlar ve Teşekkürler

Gürcistan galibiyeti sonrası çok sayıda telefon aldığını söyleyen Büyükekşi, "Maç sonrası çok telefon aldım, sağ olsunlar. Çoğuna dönemedim. Bana mesaj atanlara toplu mesaj değilse cevap veriyorum. Bu kez yetişemedim. Teşekkür ederim herkese" şeklinde konuştu.

"Sürdürülebilir Başarı Önemli"

Sürdürülebilir bir sistem için çalıştıklarını belirten Mehmet Büyükekşi, "Daha iddialı olmak için diyorum ki 2032 takımını kuruyoruz. Can Uzun şu an dışarıda ama Arda, Semih hepsi tecrübelenecek. Kenan da çok iyi olacak. Bunların arasına katılacak 1-2 oyuncu daha olacak. En önemlisi şu; her yerden bir iki oyuncu getirerek başarı olmuyor. Kenan, Arda alt yaş takımlarında oynuyordu. Birbirini tanıyıp biliyordu. Anlık başarı değil sürdürülebilir başarı önemli. Türkiye’deki kamptan beri Ümit Milli Takım ve A Milli Takım birlikte kamp yaptık. Ümit Milli Takım’ın amacı A Milli Takım’a oyuncu yetiştirmek. O zaman iki hoca teşviki mesai yapacak. Ümitlerin sorumluluğu da A milli takım hocasında olacak. Her maç sonrası az oynayanlarla Ümit Milli Takım maç yaptı. Semih’i gönderdiğinde Beşiktaş çok eleştirdi ama Ümit Milli Takım’da resmi maçta gol attı. Bu işler bir günlük değil. Devamlılık önemli. Şimdi Semih A Milli Takım’da" dedi.

A W230716 03

"Saha, Tesis Olmadan Çocuk Yetişmez"

Eski milli futbolcuların alt yaş gruplarında milli takımlara hizmet ettiğini vurgulayan ve altyapıya yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirten Büyükekşi, "Gökhan Gönül, Sabri Sarıoğlu, Volkan Arslan gibi isimler milli takımlarda. İlkokul öğretmeninin lise öğretmeni olacağım diye bir hedefi var mı? O ilkokul öğretmeni. Çocuğu 6 yaşında alıyor zamanı dolunca başa dönüyor. O hocanın, çocuğun dilinden anlaması gerek. Bize de böyle hocalar lazım. Olduğu bölümde çalışmaya devam edecek. Akademideki hocalar asgari ücret alıyor. Standart getirmek istiyoruz. Eski futbolcu geliyor, günlük ücret veriyorum diyor. Biz bu çocuklara yatırım yapıyoruz. 500 milyon TL kaynak hazırladık geçtiğimiz nisanda. Tek şartı stopajı devlete zamanında yatıracaksın. Büyükler bu parayı amatörde de kullanabilir ama bu para altyapının. Saha, tesis olmadan çocuk yetişmez. Biz hazıra konmayı seviyoruz. Sonra federasyon kötü deniyor. Çocukların imkanları ne kadar gelişirse o kadar güzel olur. Tarla olmadan tohumu nereye atacaksınız. Almanya’da tesisi olmayan kulübü bir üst lige almıyorlar" şeklinde konuştu.

Trabzonspor Teknik Direktörü Avcı Ruzomberok maçı 11'ini şekillendiriyor Trabzonspor Teknik Direktörü Avcı Ruzomberok maçı 11'ini şekillendiriyor

"Şu An Çocukların Sevgilisi Arda"

Yaklaşan TFF seçimine yönelik de konuşan Büyükekşi, "Seçim haziranda olsun dendi ama milli takım var. Montella’yı ben getirmişim. Bir sorumluluk var. Belki yeni gelenle anlaşılamayacak. Yabancı kuralı belirlendi. Yayın anlaşması yapıldı. Yetişemeyecek olan ne? Tek dertleri hakem. Dövdüğümüz hakem ikinci maçına çıkacak. Dünyanın hiçbir yerinde hakem üzerinden bu kadar spekülasyon yapılmıyor" ifadelerini kullandı. Son olarak Nuri Şahin’in Dortmund’un başına geçmesini ve genç futbolcu Arda Güler’i değerlendiren Başkan Büyükekşi, "Nuri Şahin 35 yaşında Dortmund’un başına geçti. bizim için gurur vesilesi. Şu an çocukların sevgilisi Arda. Rol model. Takımda da çok seviliyor" dedi.

Kaynak: İHA