Bakan Işıkhan açıkladı! En fazla işçi aranan meslekler belli oldu Bakan Işıkhan açıkladı! En fazla işçi aranan meslekler belli oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın perşembe günü faiz oranını yüzde 50 seviyesinde sabit tutması beklenirken, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ise faiz indirimi için koşulların uygun olacağı sinyalini verdi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, TEPAV'ın raporunda seçim sonrası hükümetin sıkı para politikasını sürdüreceği yönündeki mesajların finansal piyasalardaki belirsizlik algısını önemli ölçüde azalttığı belirtildi. Kısa dönemli dalgalanmalara rağmen yabancı sermaye girişlerinin devam ettiği vurgulandı. Rapor, TCMB'nin politika faizini Eylül ayından itibaren kademeli olarak düşürmeye başlaması gerektiğini önerdi.

TEPAV Haziran ayı 'Aylık Ekonomik Değerlendirme Raporu'nda, sıkı para politikasının ve alınan bütçe önlemlerinin makro-finansal göstergelerde olumlu etkiler yarattığı belirtilerek parasal sıkılığın yeterli olduğu vurgulandı. Rapora göre, TCMB'nin bu sıkılığı koruma taahhüdü piyasalarda olumlu karşılandı.

Kaynak: Haber Merkezi