Mayıs toplantısında MB politika faizi yüzde 50 seviyesinde sabit bırakıldı. Ancak para politikası patikasına ilişkin önemli mesajlar verildi.

MB'nin Para Politikası Mesajları Nelerdir?

Bankanın para politikasıyla ilgili mesajlarında vurgulanan noktalar şunlardır:

Rusya Merkez Bankasından faizi 'önemli ölçüde artırabiliriz' mesajı Rusya Merkez Bankasından faizi 'önemli ölçüde artırabiliriz' mesajı
  • Aylık enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar sıkı para politikası duruşu devam edecek.
  • Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma beklenirse, para politikası daha da sıkılaştırılacak.
  • Para politikasındaki kararlılık, yurt içi talebin dengelenmesi, Türk lirasının reel değer kazanması ve enflasyon beklentilerinde iyileşme ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürmeyi ve dezenflasyonu ikinci yarıda sağlamayı amaçlıyor.

Kredi ve Mevduat Gelişmeleri Nasıl Etkiliyor?

Son dönemdeki kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı korumak ve parasal aktarım mekanizmasını desteklemek adına ek önlemler alındı. Bu kapsamda, Türk lirası finansal varlıklara olan talebi azaltmak için zorunlu karşılık oranları artırılarak sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekildi. Ayrıca, kur korumalı mevduat hesaplarının azaltılması için zorunlu karşılık faiz ve komisyonlarında değişiklikler yapıldı.

Yabancı Para Kredilerindeki Durum Ne?

Yabancı para kredi büyümesindeki hızlanma dikkate alınarak, bu kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirildi. Bu sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık bir yıl boyunca bloke edilecek.

Etki Analizleri ve Değerlendirmeler

TCMB'nin yaptığı düzenlemelerin etki analizleri, enflasyon, faizler, döviz kurları, rezervler, beklentiler ve finansal istikrar üzerindeki etkileriyle bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilerek yapılmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi