Parlamento Muhabirleri Derneği'nin (PMD) 60. kuruluş yıl dönümü coşkulu bir şekilde kutlandı. PMD Başkanı Kemal Aktaş ve heyeti, kuruluşunun 60. yıl dönümünde Anıtkabir'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından, TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen programa birçok önemli isim katıldı. Programa, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, milletvekilleri ve gazeteciler katıldı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yoğunluğundan dolayı programa katılamadı ancak bir mesaj gönderdi.

PMD Başkanı Kemal Aktaş'ın Konuşması

PMD Başkanı Kemal Aktaş, derneğin kuruluşunun üzerinden 60 yıl geçtiğini belirtti. Aktaş, "1964 yılında kurulan dernek, belki de dünyada eşi benzeri olmayan bir uygulamayla Meclis çatısı altında oluşturuldu. Parlamento muhabirlerinin örgütlü yapısı yıllar içinde varlığını korudu. Demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne her zaman sahip çıkan dernek, mücadele verdi. Darbe dönemleri de dahil olmak üzere, Meclis'in kapanma dönemlerinde bile gazetecilerin tutuklanmasına karşı mücadele etti ve bu mücadeleye öncülük etti" dedi.

571A19D6 Cf68 416E A5Da C363Da565F50 W

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun'un Değerlendirmesi

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun ise, PMD'nin parlamento muhabirliğini gazeteciliğin özel bir alanı haline getirdiğini ifade etti. Uzun, "Gazetecilik her zaman zor ancak parlamento muhabirliği hepsinden daha zor. Bu zor şartlar altında çalışan tüm arkadaşlara teşekkür etmeyi borç biliyoruz. Parlamento, gecesi gündüzü olmayan, hararetli tartışmalara sahne olan, tek bir kelimeyle bile manşet çıkan bir yer. Doğru ve dürüst habercilik anlayışı günümüzde daha da önem kazanmıştır. Gazeteciler, toplum için önemli bir görevi yerine getirirken demokrasiye de katkıda bulunmaktadırlar" şeklinde konuştu.

Basın Özgürlüğü ve Gazetecilik Üzerine Vurgu

Programda birçok grup başkanı ve başkanvekili de söz alarak PMD'nin 60. yılını kutladı ve basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından pasta kesilerek hatıra fotoğrafı çekildi.

Erdoğan: Hayvanseverler sahiplenilirse uyutmaya gerek kalmaz Erdoğan: Hayvanseverler sahiplenilirse uyutmaya gerek kalmaz

Kaynak: ANKA