Tayland'ın 'maymun şehri' olarak tanınan Lopburi kentinde, son yıllarda hızla artan maymun popülasyonuyla başa çıkmak için bir toplama operasyonu başlatıldı.

Güney Asya ülkesi Tayland'ın Lopburi kenti, son yıllarda büyüyen bir maymun krizi ile karşı karşıya. COVID-19 pandemisi döneminde turist sayısındaki düşüş ve buna bağlı olarak yiyecek bulma zorluğu, şehri istila eden maymunlar tarafından yerel halkın günlük yaşamını olumsuz etkiledi. Yiyecek arayışında olan maymunlar, şehir merkezindeki evlere ve dükkanlara girerek zaman zaman insanların çantalarına, poşetlerine ve yiyeceklerine saldırıyor.

Tayland'da Şehri Istila Eden Maymunlar4

Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, Maymun Saldırılarına Karşı Önlemler Alacak

Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, maymun saldırılarına maruz kalanlara tazminat ödeneceği ve Lopburi şehir merkezindeki maymunların nüfusunun kademeli olarak azaltılacağı belirtildi.

Operasyonun başlamasının ardından, Tayland Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Dairesi (DNP) ekipleri dün Lopburi şehrinde maymunları toplamaya başladı. Ekiplerin, oldukça zeki ve hızlı olan maymunları yakalayabilmek için çeşitli teknikler denedikleri görüldü.

Tayland'da Şehri Istila Eden Maymunlar2

İlk Etapta 50 Yetişkin Erkek Maymun Ormana Bırakılacak

Operasyonun bir parçası olarak, ilk olarak şehir merkezinde yakalanan 50 yetişkin erkek maymunun ormana bırakılması ve ardından maymunlar üzerinde gözlem yapılması planlanıyor.

Bölgedeki yerel halk, maymunların neden olduğu rahatsızlık yüzünden birçok küçük işletme ve ailenin zaman içinde şehirden taşınmak zorunda kaldığını ifade ediyor. Ancak, sosyal medyada 'maymun avı'na karşı çıkan bir grup, maymunların Lopburi şehrinin tarihi ve geleneksel simgesi olduğunu savunuyor.

Tayland'da Şehri Istila Eden Maymunlar3

Almanya'da Rus Casusları Oldukları İddiasıyla 2 Kişi Gözaltına Alındı Almanya'da Rus Casusları Oldukları İddiasıyla 2 Kişi Gözaltına Alındı

Kaynak: İHA