Tayland'da, ülkenin monarşisine yönelik iddialarla suçlanan bir aktivist, uzun süren bir açlık grevi sonrasında gözaltındayken yaşamını yitirdi. Yetkililer, Netiporn Sanesangkhom'un kalbinin aniden durması sonucu öldüğünü bildirdi.

28 yaşındaki genç kadın, 26 Ocak'tan bu yana gözaltında tutuluyordu ve bir gençlik hareketinin parçası olarak Kraliyet reformlarını savunuyordu. İki tanesi monarşiye hakaret suçlaması olmak üzere yedi ayrı suçlama ile karşı karşıyaydı.

Taylandlı avukatlar, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine cezaevi hastanesine nakledilen aktivistin tekrar yemek yemeye başladığını belirtti. Cezaevi yetkilileri, açlık grevinin anemiye yol açtığını açıkladı.

Doktorlar genç kadını hayata döndürmeye çalıştı

Yetkililer, Salı sabahı erken saatlerde aktivistin kalbinin durduğunu ve doktorların birkaç saat boyunca genç kadını hayata döndürmeye çalıştıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Uçakta Şiddetli Türbülans Yüzünden 1 Kişi Öldü: 30 Yaralı Uçakta Şiddetli Türbülans Yüzünden 1 Kişi Öldü: 30 Yaralı

"Haklarını talep etmek için" 

Taylandlı milletvekili Rukchanok Srinork, diğer gözaltındaki aktivistlerin de "haklarını talep etmek için" açlık grevinde olduğunu belirtti. Srinork, "Mahkemeler tatmin edici bir sonuca varana kadar bu tür ölümlere ne kadar izin verecek?" diye sordu.

Kaynak: Haber Merkezi