Doğu Afrika'da etkili olan şiddetli yağışlar, Tanzanya'da sel felaketinin habercisi oldu. Hükümetin verdiği bilgilere göre, 1 ile 13 Nisan arasında yaşanan sellerde en az 58 kişi hayatını kaybetti.

Arusha bölgesinde devam eden şiddetli yağışlar sonucunda evler su altında kaldı, binlerce kişi evsiz kaldı. Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından yapılan açıklamaya göre, sel felaketi nedeniyle 10 binden fazla aile yerinden oldu ve 8 binden fazla ev hasar gördü.

Tanzanya Ve Kenya'da Sel Felaketi2

Kenya'da Ölü Sayısı Artıyor

Kenya'da yaşanan sel felaketinde ölü sayısı artıyor. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamaya göre, selde 13 kişi hayatını kaybetti, 15 bin kişi ise evsiz kaldı. Başkent Nairobi'de başlayan yağışlarla birlikte en az 11 kişi hayatını kaybederken, Muranga bölgesinde yaşanan olayda ise biri çocuk 2 kişi boğularak hayatını kaybetti. Kenya'nın Kitui bölgesinde ise bir kişi kayıp durumda.

Bangladeş'te Cox's Bazar Kampında Yangın 230 Barınak Küle Döndü Bangladeş'te Cox's Bazar Kampında Yangın 230 Barınak Küle Döndü

Mart ayının son haftasında başlayan yağışlarla birlikte, nehirlerin taşması, altyapıda hasar, hayvan kayıpları ve kapanan kara yolları gibi bir dizi sorun ortaya çıktı. BM açıklamalarına göre, ülkenin kuzeyi, ortası, batısı ve doğusu risk altında. Kenya Kızıl Haçı'nın verilerine göre, 16 bölgede 17 bin 445 ev şiddetli yağışlardan etkilendi.

Yağış miktarının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor, yetkililer vatandaşları uyarıyor.

Tanzanya Ve Kenya'da Sel Felaketi32

Kaynak: İHA