Antalya'da 12 Nisan 2024 Cuma günü Tünektepe Teleferik Tesisi'nde meydana gelen teleferik kazasıyla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. 36 Sayfalık iddianamede, trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma, taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olma suçlamalarıyla 12 sanığa yöneltiliyor. Sanıklar hakkında 27 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Tahliyesini bekleyen Kocagöz için şok iddianame!

Kahramanmaraş Merkezli Depremde Yıkılan Bilge Sitesi Davasında 3. Duruşma Gerçekleşti Kahramanmaraş Merkezli Depremde Yıkılan Bilge Sitesi Davasında 3. Duruşma Gerçekleşti

Mesut Kocagöz İçin Beklenen 52 Sayfalık Bilirkişi Raporu Ortaya Çıktı! Mesut Kocagöz İçin Beklenen 52 Sayfalık Bilirkişi Raporu Ortaya Çıktı!

Kepez Belediye Başkanı Kocagöz Asli Kusurlu Bulundu

İddianameye göre, tutuklu şüpheliler arasında bulunan dönemin ANET Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de dahil olmak üzere 12 kişiden 7'si asli, 5'i tali kusurlu bulundu. Savcı, bakım sırasında yetki devri gerçekleşmiş olsa bile sorumluluğun devam ettiğine karar verdi ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ü asli kusurlu olarak gördü.

Tahliyesini bekleyen Kocagöz için şok iddianame!

Edinilen bilgiye göre iddianamenin detaylarında, devrilen direği tutan cıvataların sıkı olmadığı ve korozyon izlerine rastlandığı belirtildi. Ayrıca, yıkılan direğin üzerindeki makara sisteminin yıpranmış olduğu tespit edildi.

Mesut Kocagöz'ün Tutukluluğuna İkinci İtiraz Mesut Kocagöz'ün Tutukluluğuna İkinci İtiraz

İhmal ve Eksiklikler Ortaya Çıkarıldı

Hazırlanan iddianamede, ihmal ve eksikliklerin detaylarına da yer verildi. Bunlardan biri, yüklenici firma olan Mega Tower AŞ'nin bakım, onarım ve teknik işlerden sorumlu 3 kişinin uygun yetki ve belgelere sahip olmadan çalıştırılması. 

Kazadan önce sistemin aksaklıklarının yetkililere bildirildiği, ancak gerekli önlemlerin alınmadığı da belirtildi.

Tahliyesini bekleyen Kocagöz için şok iddianame!

Tornalanan Makaralar Şüpheli Bulundu

Savcılık iddianamesinde, bakımlarla ilgili olarak makaraların değiştirilmesiyle ilgili çelişkili bilgilere de değinildi. Toplam 196 makaranın değiştirilmiş olduğu ancak neden yeni takılan makaraların tornalandığına dair bir açıklamanın olmadığı vurgulandı. Ayrıca, Mega Tower firmasının amiri olan Serkan Yellice'nin olaydan önce alkol aldığının belirlendiği ve 60 gün sürecek bir bakımın 14 günde tamamlandığına dair notlar da iddianameye girdi.

Mesut Kocagöz Tahliye Olacak Mı ? Mesut Kocagöz Tahliye Olacak Mı ?

Kaynak: Haber Merkezi