Suudi Arabistan, futbolun büyüleyici dünyasında Galatasaray ile Fenerbahçe'yi ağırlayarak, 29 Aralık Cuma günü gerçekleşecek  Süper Kupa maçına dev bir bütçe ayırdı. Ronaldo, Neymar, Benzema gibi yıldız futbolcuların transferleriyle dikkat çeken Suudi Arabistan, bu maçı uluslararası arenada bir tanıtım fırsatı olarak görüyor.

Suudi Arabistan'dan Süper Kupa'ya rekor ödül

Hürriyet Gazetesi'nin aktardığına göre, Riyad'da oynanacak karşılaşma için Suudi Arabistan, toplamda 108 milyon TL'lik bir para ödülü ayırdı. Kupayı kazanacak takım 65 milyon TL, finalist ise 43 milyon TL ödülün sahibi olacak. Ayrıca, takımların tüm masrafları da Suudi Arabistan tarafından karşılanacak.

Suudi Arabistan, yıllardır İspanya ve İtalya Süper Kupası maçlarına ev sahipliği yaparak katılan kulüplere yüksek para ödülleri dağıtmıştır. İspanya Süper Kupası'nda 2021'den beri uygulanan 4'lü turnuva formatında her yıl şampiyon olan kulüp 5 milyon Euro'nun sahibi olurken, İspanya Futbol Federasyonu da 40 milyon Euro kazanmaktadır.

Önümüzdeki 6 yıl boyunca İtalya Süper Kupası'nın da 4'lü turnuva formatıyla Suudi Arabistan'da düzenleneceği belirtilmiş ve bu turnuvada 4 takıma toplam 23 milyon Euro ödül verileceği açıklanmıştır. Suudi Arabistan'ın futbol coşkusu ve yatırımları, uluslararası arenada dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ