Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Alınacak Muayene ve Damgalama Ücret Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan güncelleme ile birlikte, 2024 yılında uygulanacak muayene ve damgalama bedellerinde de değişiklikler yapılmıştır. Yönetmelik, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Güncellenen muayene ve damgalama bedellerine göre, uzunluk ölçüleri için muayene ve damgalama bedeli 8 lira olarak belirlenmiştir. Hacim ölçekleri için ise bedel 50 ile 150 lira arasında değişiklik gösterirken, kütle ölçüleri için kilogram başına muayene ve damgalama bedelleri 50 ile 500 lira arasında yer almaktadır.

MUAYENE VE DAMGA BEDELLERİ ÜCRETLERİ DEĞİŞTİ

Ayrıca, yönetmelik kapsamında şişelerde her bir kalıp için muayene ve damgalama bedeli 3 bin 395 lira olarak belirlenmiştir. Otomatik olmayan tartı aletleri için ise muayene ve damga bedeli 199 ile 8 bin lira aralığında uygulanacaktır.

Engin Polat ve Dilan Polat'ın Otopark Kavgası Davasında Soruşturma Tamamlandı Engin Polat ve Dilan Polat'ın Otopark Kavgası Davasında Soruşturma Tamamlandı

Hareket halindeki yol araçları için otomatik tartı aletlerinde uygulanacak olan bedel 5 bin lira olarak belirlenirken, yük ve sarnıçlı vagonlar için 106 ile 1000 lira arasında değişen bir ücret uygulanacaktır. Ölçü olarak kullanılan taşıtlar için ise 100 lira muayene ve damga bedeli ödenmesi gerekecektir.

Muayene ve damga bedellerinin güncel fiyatlarına Resmi Gazete'den ulaşabilirsiniz.

Sürücülere kara haber! O ücretlere zam yapıldı

Kaynak: Haber Merkezi