Spor, genel vücut sağlığına katkıda bulunsa da, 35 yaş üstü bireyler ve gençlerin spor yaparken kardiyak tehlikelerle karşılaşma riskleri bulunuyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hale Ünal Aksu, spor öncesi kardiyoloji kontrolünün önemini vurgulayarak, spor yapan veya yoğun egzersize başlamayı düşünen kişilerin kardiyoloji değerlendirmesinden geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Spor ve Genel Sağlık İlişkisi

Doç. Dr. Hale Ünal Aksu, düzenli sporun genel vücut sağlığına birçok fayda sağladığını ancak kardiyovasküler risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hale Ünal Aksu

35 Yaş ve Üstüne Kardiyoloji Kontrolü Önerisi

Özellikle 35 yaş üstü sporcuların genellikle kalp damar hastalıklarına bağlı sorunlar yaşayabileceğini belirten Aksu, genç yaşlardaki sporcuların ise doğumsal veya genetik kalp sorunlarına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor.

Ani Kardiyak Tehlikeler

Spor yapmaya başlamadan önce kardiyoloji kontrolünden geçmenin, sporla ilgili ani kardiyak ölüm ve diğer kardiyovasküler riskleri azaltmada önemli olduğunu vurguluyor.

Sporcularda Kalp Sağlığı

Sporcularda görülen ani ölümlerin büyük çoğunluğunun kardiyovasküler nedenlere bağlı olduğunu belirten Aksu, gizli kardiyovasküler hastalıkların tespitinin ve bu kişilerin yarışmalardan men edilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Fiziksel Değişikliklere Dikkat

Uzun süre spor yapan kişilerde kalpte meydana gelen değişikliklere vurgu yaparak, bu değişikliklerin bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve sporcu kalbinin belirli bulgulara aşina olması gerektiğini belirtiyor.

Bütüncül Yaklaşım

Kişilerin sporculuk öncesi değerlendirilirken bütüncül bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini ifade ediyor. Anamnez, fiziki muayene, kan basıncı ölçümü, EKG ve ekokardiyografi gibi değerlendirmelerin önemini vurguluyor.

Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun yeni kararı Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun yeni kararı

'Kardiyoloji Kontrolünden Geçmeden Spora Başlamayın'

Doç. Dr. Hale Ünal Aksu, spor yapmaya başlamadan önce kardiyoloji kontrolünden geçmenin, olası tehlikeleri önceden tespit etmek ve kardiyovasküler riski azaltmak adına önemli olduğunu belirtiyor.

Diz kireçlenmesi nedir? Diz kireçlenmesi belirtileri neler? Diz kireçlenmesi nedir? Diz kireçlenmesi belirtileri neler?

Kaynak: İHA