Zonguldak ilinde faaliyet gösteren SOL Parti Zonguldak İl Örgütü, Soma Katliamı'nın 10. yıl dönümünde ölen madencileri anma töreni düzenledi. Gerçekleştirilen yürüyüş ve anma etkinliği sonrasında yapılan basın açıklamasında, "Tüm iş cinayetlerinde binlerce işçi arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Soma başta olmak üzere kaybettiğimiz tüm emekçileri saygı ile anıyoruz" denildi.

Basın Açıklamasında Sorumluların Cezalandırılmadığı Vurgusu Yapıldı

Basın açıklamasında, Soma davasının avukatları Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı'nın cezaevine atılmasına ve 301 kişinin ölümüne neden olanların cezalandırılmamasına dikkat çekildi. Ayrıca, "Sorumlular cezalandırılmadı, avukatlar hapiste" ifadesiyle adaletin sağlanmaması eleştirildi.

O Ülke Erken Seçime Gidiyor! Başbakan Tarih Verdi Dünyanın Gündemine Oturdu O Ülke Erken Seçime Gidiyor! Başbakan Tarih Verdi Dünyanın Gündemine Oturdu

SOL Parti Zonguldak İl Örgütü'nün Talepleri

Parti, basın açıklamasında şu talepleri dile getirdi:

  • KATLİAMLARIN ÖNLENMESİ İÇİN LİYAKAT VE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ ŞARTLAR GEREKİYOR: Liyakatli kadrolarla, bilim ve teknolojiye uygun yatırımların yapılması ve işçi sağlığı ile güvenliğinin öncelikli hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

  • SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASI: Maden kazalarında yaşanan ölümlerin sorumlularının cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Sorunun Temelinde Taşeronlaşma ve İhmal Yatıyor

Özellikle Soma faciasında olduğu gibi kömür çıkarma işlerinin taşeron firmalar tarafından yürütülmesi ve işçi sağlığı ile güvenliğinin göz ardı edilmesi, yaşanan facianın temel nedeni olarak gösterildi. Ayrıca, siyasi iktidarın yaşamı değil siyasi ikbali öncelikli hale getirmesi ve yeterli denetim mekanizmalarının işletilmemesi eleştirildi.

Vicdanlarda Unutulmayan Bir Facia: Soma

Soma Katliamı, resmiyetten uzaklaşmış olabilir ancak toplumun vicdanında hala canlılığını koruyor. Bu tür iş cinayetlerinin yaşanmasının doğal bir kader olmadığı, aksine ciddi ihmaller ve sorumsuzluklar sonucunda meydana geldiği vurgulandı. Hükümetin ve yetkililerin bu tür sorumluluklardan kaçamayacakları ve hesap verecekleri belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi