Meksika'da eğitim reformu talep eden ve "Devlet Çalışanları Güvenlik ve Sosyal Hizmetler Enstitüsü" yasasının yürürlükten kaldırılmasını isteyen öğretmenler, hükümete baskı yapmak amacıyla günlerdir protestolarını sürdürüyor. Ulusal Eğitim Çalışanları Koordinatörlüğü adlı sendikaya bağlı öğretmenler, 22 Mayıs sabahı Chiapas bölgesi ve başkent Ciudad de Mexico başta olmak üzere farklı yerlerde en az 12 benzin istasyonunu işgal etti.

ANLAŞTILAR

Hava Kirliliği ve Çocuk Ölümleri: Küresel Bir Sağlık Krizi Hava Kirliliği ve Çocuk Ölümleri: Küresel Bir Sağlık Krizi

Öğretmenlerin bu eyleminden haberdar olan birçok kişi, araçlarının depolarını bedavaya doldurmak için benzin istasyonlarına akın etti. Sendikadan yapılan açıklamada, "Bu, benzin istasyonu sahipleriyle mutabakata varılan barışçıl bir eylemdir. En az 12 benzin istasyonunda sürücülere ücretsiz akaryakıt dağıttık" ifadesi kullanıldı. Diğer yandan, bir grup öğretmen de başkent Ciudad de Mexico'da bazı metro hatlarında giriş ve çıkışları kontrol altına alarak, geçici süreliğine de olsa toplu ulaşımı felce uğrattı.

EYLEM NEDENİ BELLİ OLDU

Öğretmenler, sosyal yardımların artırılması, kariyer belirleme sisteminin değişmesi, emekli sandığının yeniden yürürlüğe girmesi ve emekli maaş artışlarının asgari ücret üzerinden yapılmasını talep ediyor. Taleplerine karşılık seslerini duyurabilmek için 15 Mayıs'tan bu yana ülkenin önemli meydanlarında oturma eylemleri yapıyorlar.

Muhabir: Kamer Durdu