Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, büyük bir coşkuyla ve renkli dans gösterileriyle başladı. Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin açılışına protokol mensuplarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz Projesi ,bu yaz da çocukları kitaplarla buluşturmaya devam ediyor Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz Projesi ,bu yaz da çocukları kitaplarla buluşturmaya devam ediyor

A W240804 01

Uluslararası Dans Gösterileri Büyüledi

Meksika, Bulgaristan, Kosova, KKTC, Ukrayna ve yerel halk dansları gösterileri, açılışa damga vurdu. Yağışlı havaya rağmen festivale yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, etkinlik alanında doyasıya eğlendi. Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi etrafında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle ziyaretçiler keyifli anlar yaşadı. Yiyecek-içecek stantları ve el emeği hediyelik eşyaların satıldığı alanlar, festivalin renkli atmosferine katkı sağladı.

A W240804 02

Ünlü Sanatçılar Sahne Alacak

Festival, üç gün boyunca sürecek ve EFSANE 90’lar grubu, Tuğçe Kandemir, Oğuzhan Koç ve Haluk Levent gibi ünlü sanatçılar Sivrihisar'da sahne alacak.

A W240804 04

Başkan Ataç: "Önemli Bir Konuyu Festival Haline Getirmeniz Anlamlı"

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, açılış konuşmasında şunları söyledi: "Atalarımın toprağında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün Nasreddin Hoca Festivali'ni düzenleyen değerli başkanımız Habil Dökmeci'ye ve tüm Sivrihisarlılara teşekkür ediyorum. Çok önemli bir konuyu festival haline getirmeniz son derece anlamlı. Bu coğrafya, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi iki büyük insanı yetiştirmiştir. İkisi de Selçuklu döneminde yaşamış, biri dünya şairi, diğeri ise bilge bir mizah ustasıdır."

A W240804 05

Başkan Dökmeci: "Nasreddin Hoca Türk Milletinin Mizah Anlayışının ve Zekasının Sembolüdür"

Sivrihisar Belediye Başkanı Habil Dökmeci ise konuşmasında, "Sivrihisar'da sizleri ağırlamanın mutluluğunu yaşıyorum. 1208 yılında Sivrihisar'a bağlı Hortu köyünde doğan Nasreddin Hoca'yı anmak ve gelecek nesillere aktarmak için buradayız. Nasreddin Hoca, fıkralarıyla sağlam bir dünya görüşü olan, yıkıcı değil yapıcı mizah anlayışı ile insanı önce güldüren, sonra düşündüren bir bilgedir. Türk milletinin mizah anlayışının ve zekasının sembolüdür. Biz de Nasreddin Hoca'nın torunları olarak onun değerlerini ve düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak adına çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: İHA