Sivas, Türkiye'nin en soğuk illerinden biri olarak bilinen kentte termometrelerin sabah saatlerinde eksi 13 dereceyi göstermesiyle birlikte dondurucu soğuk etkisini gösterdi. Bu soğuk hava koşulları, göllerin donmasına ve ilginç buz oluşumlarına neden oldu.

Kentteki göllerin donması, araç camlarının buz tutması gibi tipik soğuk hava etkilerinin yanı sıra, tarihi kent meydanında bulunan Şifahiye Medresesi'nde dev buz sarkıtlarının oluşmasına da sebep oldu. Ayrıca, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisindeki göl kısmen dondu.

Termometreler Eski 13 Dereceyi Gösterdi2

Sivaslı vatandaşlar, bu şiddetli soğuk hava koşullarını değerlendirirken, termometrelerin gösterdiği düşük sıcaklıkların etkisiyle kentte buz sarkıtları oluştuğunu belirttiler. Bazı vatandaşlar, güneşin olmasına rağmen soğuğun etkisini hissettiklerini ve mevsimlerin eskisi kadar ılıman olmadığını ifade ettiler.

Yeşil Sol Parti Adayı Terör Suçlamasıyla Hüküm Giydi Yeşil Sol Parti Adayı Terör Suçlamasıyla Hüküm Giydi

Termometreler Eski 13 Dereceyi Gösterdi3

Vatandaşlardan biri olan Osman Karatepe, "Sivas şu anda fazla derecede soğuk. Ben hastaneden çarşıya yürümeye başladım ve çok fazla üşüdüm. Sivas’ta güneş olmasına rağmen montta giysem de bir fayda etmiyor. Burada felaket bir soğuk var." şeklinde konuştu.

Termometreler Eski 13 Dereceyi Gösterdi5 Result

Diğer bir vatandaş Vedat Yıldız, "Sivas’ta soğuğu iliklerime kadar hissediyorum. Havada güneş olmasına rağmen ısıtmıyor. Mevsimler değişti eskisi kadar soğuk olmuyor. Bazı yerlerde buz sarkıkları oluşmuştu." dedi. Sivaslılar, karşılaştıkları soğuk hava koşullarına rağmen günlük yaşamlarına devam etmeye çalışıyor.

Termometreler Eski 13 Dereceyi Gösterdi4 Result

Kaynak: İHA