Sağlıklı bir sindirim sistemi, genel sağlığımızın temel taşlarından biridir. Şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim problemleri, günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Ancak, bağırsak dostu besinlerle doğru bir diyet, bu rahatsızlıkları hafifletebilir. İşte bağırsak sağlığı için önemli 5 besin:

Sarımsak

Sarımsak, bağırsakları temizler ve kabızlığı önler. Bağırsak florasını güçlendiren sarımsak, bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Düzenli olarak sarımsak tüketirseniz, sindirim sisteminiz düzgün şekilde çalışır ve kabızlık sorunu yaşamazsınız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, ince bağırsağı çalıştırıp kolesistokinin salgısını artırarak kabızlığı önler. Zeytinyağı doğal bir müshildir, iyi bir laksatiftir. Sürekli kabızlık çekenlerin, sabahları aç karnına, 1 kaşık zeytinyağı tüketmelidir.

Turşu

Antalya'dan Kadınlara Tam Destek! Antalya'dan Kadınlara Tam Destek!

Evde yapılan turşu, doğal ve probiyotik açısından zengindir. Bozulan bağırsak duvarını hem onarıyor hem de güçlenmesini sağlıyor.

Zencefil

Zencefil, bağırsaktaki düz kasları gevşeterek yiyeceklerin bağırsak boyunca ilerlemesini sağlar ve bu sayede kabızlığı önler.

Armut
Armut, lif bakımından zengindir. Bağırsak sağlığını iyileştirir ve hazmı kolaylaştırır.

Kaynak: Kamer Durdu