İddialara göre, Fatih'te 1 Ocak 2024'te yeni aldığı silahı göstererek "vurayım mı seni" dediği sırada 17 yaşındaki Meleknur Özgener'i vurarak ölümüne neden olduğu iddia edilen sanık Ercan Şahin'in (32) yargılanmasına başlandı.

İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ercan Şahin ve ölen Meleknur Özgener'in müşteki ailesi hazır bulundu. Duruşmaya tarafların avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da katıldı.

"Kasıtlı Olmasaydı Neden Hastaneye Götüreyim?"

Sanık Şahin, savunmasında Meleği yaklaşık 1 senedir tanıdığını ve olay günü aracıyla bakkala gittiği sırada Nisanur ve Meleknur ile karşılaştığını belirterek, "Aracı kenara çektim, Melek hastaydı. Üşüyordu, bende iyilik amaçlı olsun diye araca binmesini söyledim. Telefonla uğraştığım sırada Meleknur silahı eline almış, eline alırken ben fark etmeden silah patladı. Böyle bir şeyi kasıtlı yapmış olsaydım Meleknur'u neden hastaneye götüreyim? Ben kimseyi öldürmedim, bu konuda vicdanım rahat" ifadelerini kullandı.

"Baskı Altında İfade Verdim"

Duruşmada olayın yaşandığı sırada aynı araçta bulunan ve tanık sıfatıyla dinlenen Nisanur A., olay yaşandıktan sonra Meleknur'u sanık Ercan Şahin'le beraber hastaneye götürdüklerini söyleyerek, "Bu olay kazayla oldu ancak çevrem bana baskı yaptı. Savcılığa o şekilde bir ifade verdim. Sanık Şahin, 'oyuncak değil bu' dediği sırada Meleknur silahı eliyle ittirdi ve o sırada silah patladı. Olay sonrası hastaneye gittik. Meleknur'u hastanenin önüne bıraktık. Olayın ilk gününden beri Meleknur'un ailesi tarafından tehdit ve baskılara maruz kalıyorum" dedi.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Talebi

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Ercan Şahin'in 'çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme Kararı ve İddianame Detayları

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Ercan Şahin'in tutukluluk halinin devamına ve sanık tarafına açıklanan mütalaaya karşı savunma hazırlayabilmeleri için süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Meleknur Özgener'in kafasının sol ve sağ kısmından 2 mermi girişi bulunduğu belirtiliyor. Tanık ifadesine göre, olayın şakalaşma esnasında gerçekleştiği ve sanığın silahı doğrultarak tetiği çektiği belirtiliyor.

Tanığın İfadesi

Tanık Nisanur A.’nın ifadesinde, şüphelinin tehditlerine maruz kaldığını ve sanığın suçu reddettiğini ifade ediyor. Şüphelinin silahın dolu olduğunu bilecek durumda olduğu da belirtiliyor.

Abisinin Boğazını ve Cinsel Organını Kesen Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Talebi Abisinin Boğazını ve Cinsel Organını Kesen Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Talebi

İddianamede, şüphelinin 'çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor. Şahin'in savunması ve mahkemenin son kararı bekleniyor.

Kaynak: İHA