İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülke genelinde çocuk müstehcenliği ve tacizi ile mücadele kapsamında düzenlenen "Sibergöz-17" operasyonlarında 35 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çocukların korunması adına suçlularla kararlı bir mücadele yürütüldüğünü vurguladı.

Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyonlar, Ankara merkezli olmak üzere Adana, Ağrı, Aydın, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Malatya, Muğla, Sakarya, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Yalova illerinde eş zamanlı olarak düzenlendi.

Devrilen yolcu minibüsünde can pazarı! Devrilen yolcu minibüsünde can pazarı!

Allah ayaklarına taş değdirmesin

Operasyonlar sonucunda sosyal medya uygulamaları üzerinden çocukların müstehcen görüntülerinin para karşılığı satışa sunulduğu, çeşitli ödeme kanalları ile ödemelerin gerçekleştirildiği ve sosyal medya platformlarında çocuk istismarı görüntülerinin paylaşıldığı tespit edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda çok sayıda dijital materyale de el konuldu. Bakan Yerlikaya, operasyonlarda emeği geçen polisleri tebrik ederek, "Allah ayaklarına taş değdirmesin. Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında" ifadelerini kullandı. Operasyonlar, çocukların dijital ortamda karşılaştığı tehlikelere karşı alınan önlemlerle birlikte, toplumun genel güvenliği adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: İHA