İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde, İstanbul ve Tekirdağ'da Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon, SGK'yı yaklaşık 500 milyon lira zarara uğratan büyük bir dolandırıcılık şebekesinin çökertilmesiyle sonuçlandı. Şebeke üyeleri arasında 14 doktor, 17 hemşire ve 8 sağlık çalışanı bulunuyordu.

Özel hastanede çalışan doktor ve hemşireler SGK'yı dolandırdı Özel hastanede çalışan doktor ve hemşireler SGK'yı dolandırdı

Soruşturma Süreci ve Operasyon Detayları

Başsavcılığın 2022 yılında yapılan ihbar ve şikayetler üzerine başlattığı inceleme, 2023 yılı itibariyle örgütlü bir şekilde hareket eden şebekenin rüşvet suçuna karıştığını ortaya koydu. Şebekenin, yeni doğan bebekleri usulsüz şekilde özel hastanelere sevk ederek SGK'yı dolandırdığı tespit edildi.

Burdur'da Trafik Faciası! 4 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti Burdur'da Trafik Faciası! 4 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti

Operasyon kapsamında, aralarında AKP'li eski bakan ve milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun kurucusu olduğu Avcılar Hospital'ın da bulunduğu hastaneler incelenmeye alındı. Soruşturma sonucunda, doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları ve hastane yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 300 kişilik şebekenin, yeni doğan bebekleri çeşitli gerekçelerle kamudan özel hastanelere sevk edip, burada günlerce tutarak devlete yüklü miktarda fatura çıkardığı belirlendi.

Tutuklanan Şüpheliler ve Hukuki Süreç

Dolandırıcılık şebekesinin yüzde 20 komisyonla çalışan doktorlarının haksız kazanç elde ettiği ve bu yöntemle SGK'yı yaklaşık 500 milyon liraya yakın zarara uğrattığı ortaya çıktı. Polis ekipleri, operasyon için harekete geçerek haklarında gözaltı kararı bulunan 41 kişiden 40'ını yakaladı. 259 kişi ise savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

Operasyon kapsamında, Beylikdüzü Medilife, Avcılar Hospital, Medicine Esenyurt, Reyap Esenyurt ve Reyap Çorlu gibi özel hastaneler de mercek altına alındı. Firari bir şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ederken, tutuklanan 14 şüpheli cezaevine gönderildi.

Kaynak: Haber Merkezi