İpekyolu'nda 'Nefes Mehmet Akif' Tiyatro Oyununa Büyük İlgi İpekyolu'nda 'Nefes Mehmet Akif' Tiyatro Oyununa Büyük İlgi

Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin en önemli başyapıtlarından ‘Giselle’ balesinin prömiyerini 10 Şubat Cumartesi akşamı Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirecek.

‘Giselle’ Bale Hakkında

‘Giselle’ balesi, konusunu büyük Alman şair Henrich Heine’nin ‘Almanya Üzerine’ adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alıyor. Fransız besteci Adolphe Adam’ın müzikleri üzerine Jean Coralli ve Jules Perrot’un koreografisi ile sahneye konuluyor.

Antalya Dob Giselle (3)

Eserin Temaları

Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen eserde Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını şef Pavel Petrenko yönetirken eserin başkemancılığını Sibel Aydın üstleniyor.

Dekor ve Kostüm Tasarımı

Romantik balenin baş yapıtlarından biri hâline gelen ‘Giselle’ balesinin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Nursun Ünlü ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Eserin Konusu

Doğaüstü ögelerle dolu olan ‘Giselle’ balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘Loys’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine âşık olan Kont Albrecht’in hikâyesini konu alıyor.

Prömiyerde Sahne Alacak Sanatçılar

Eserin prömiyerinde ‘Giselle’ rolünde Iaroslava Volkova, ‘Albrecht’ rolünde Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı ‘Ozan Demirbaş’, ‘Hilarion’ rolünde Burak Özbek, ‘Myrtha’ rolünde Milina Fidan Özbek, 'Köy Pas de Deux’de ise Riine Sasaki ve Yağızhan Danış sahne alacak.

Bilet Bilgileri

13 Şubat-20 Şubat Salı ve 22 Şubat Perşembe akşamları tekrar sahnelenecek eserin tükenmek üzere olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra internet üzerinden de temin edilebilir.

Kaynak: Antalya Devlet Opera ve Balesi/Bülten