Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz, asgari ücret görüşmeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İçöz, “En düşük kiranın bile mevcut asgari ücretten yüksek olduğu garip bir dönem yaşamaktayız” dedi.

Otomobil satışları şubat ayında arttı Otomobil satışları şubat ayında arttı

Asgari Ücret Milyonlarca İşçinin Temel Ücret Rejimi Haline Geldi

İçöz, günümüzde asgari ücretin milyonlarca işçinin temel ücret rejimi haline getirildiğini belirtti. Yoksulluk sınırının bugün itibari ile 45 bin TL’yi geçtiğini ifade eden İçöz, hiçbir haneye yoksulluk sınırı altında ücret girmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İktidarın Ekonomi Politikaları ve Ekonomik Kriz

İçöz, iktidarın yıllardır uyguladığı ekonomi politikaları ile ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini, asgari ücretin ortalama ücrete, enflasyonun bir vergiye dönüştüğünü belirtti. İçöz, “İşçiler, emekçiler, emeği ile, alın teri ile geçinmeye çalışan milyonlar her geçen gün daha fazla kaybederken, değersizleşen TL üzerinden ihracat yapan ihracatçılar, düşük faizli kredi kullanma, vergi muafiyeti imkânı tanınan patronlar ve sermaye nemalanmış, karlarını katlamıştır” dedi.

İşçi ve Memur Sendikalarının Öncelikli Görevi

İçöz, bütün işçi ve memur sendikalarının öncelikli görevinin bu sefalete mahkum eden ücret rejimini değiştirmek olduğunu belirtti. İçöz, “İşçilerin ve emekçilerin birleşik örgütlü mücadelesini yükselterek bu ücret rejimini değiştirelim” çağrısında bulundu.

Kaynak: SES/Bülten