Uludağ'da bulunan bir işletmenin Sarıalan şubesine izinsiz Arap turist taşıyan ve ehliyetsiz olduğu belirlenen bir minibüs sürücüsü, yolda yürüyen bir çifte çarptı. Bu korkunç kazada, Ahmet Ümit Kaylan isimli vatandaş hayatını kaybederken, sürücü tutuklandı ve hakkında ciddi suçlamalar yöneltilmeye başlandı.

Mersin'de denize giren genç boğuldu Mersin'de denize giren genç boğuldu

A W176844 04

Olayın Detayları

Uludağ Sarıalan Bölgesi'nde gerçekleşen olayda, bir kuyumcuda çalışan ehliyetsiz sürücü E.A., izinsiz bir şekilde Arap turistleri Sarıalan'a götürmek için yola çıktı. Ancak, E.A. yönetimindeki minibüs, yolda yürüyen Ahmet Ümit Kaylan ve eşine çarptı. Kazanın etkisiyle Kaylan yaklaşık 40 metre boyunca minibüsün altında sürüklendi ve olay yerinde hayatını kaybetti. Şoför ise aracı terk ederek kaçtı.

A W176844 03

Alkol Sorunu ve Tutuklama

E.A.'nın daha önce alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine el konulduğu belirlendi. Bu durum, şoförün zaten yasalara uymadığını ve tehlikeli bir şekilde araç kullandığını gösterdi. Kazanın ardından jandarma ekipleri geniş çaplı bir araştırma başlattı ve şoför kısa süre içinde yakalandı. Tutuklanan şoför, Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığı'ndaki ifadesinin ardından mahkemeye sevk edildi.

A W176844 02

Mahkeme Süreci

Şoför E.A., Bursa 25'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçlamasıyla yargılanmaya başlandı. Mahkemede, E.A. kendisini savunarak, kazanın ardından aracını kaza yerinde terk etmemesine rağmen suçsuz olduğunu iddia etti. Ehliyetsiz olmasına rağmen iyi bir sürücü olduğunu belirten E.A., kazadan önce uyarılar yaptığını ancak yayaların yolun ortasında selfie çektiklerini ve uyarılara aldırmadıklarını ifade etti. Mahkeme, sanığın tahliyesine karar verirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

"Kriko Yardımıyla Kurtardım"

E.A., ilk duruşmasında ölen kişinin ailesine başsağlığı dileyerek, acılarını paylaştığını ifade etti. Ancak, suçu kabul etmeyen E.A., kazanın meydana gelme sebebini yolu ortasında selfie çeken yayaların dikkatsizliğine bağladı. Aracın altında kalan yaralıyı kriko kullanarak çıkardıklarını belirten şoför, suçlamaları reddederek tahliye talebinde bulundu.

Kaynak: İHA