Erzurum Sebze Meyve Hali'nde bir esnaf, Mersin ve Antalya yörelerinden gönderilen sebze meyve yüklü kamyon içerisindeki maydanoz kasasında bukalemun buldu. Olay, esnafın tesadüfen bukalemunu fark etmesiyle başladı.

Esnafın durumu bölgedeki Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü'ne bağlı birime bildirmesi üzerine olay yerine hızla müdahale edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, yaşlı bukalemunu almak için olay yerine sevk edildi.

Bakıma Aldı

Özel bir veteriner kliniğine getirilen Akdeniz bukalemunu için burada yoğun bakım şartlarında özel bir yaşam ortamı oluşturuldu. Klinikte gerekli bakım ve tedavi uygulandıktan sonra, bukalemunun Erzurum'un sert iklim şartlarında yaşamını sürdürme imkanı olmadığı belirlendi.

A W202217 02 Result

Mersin'de dev benekli balon balığı şaşkınlık yarattı! Mersin'de dev benekli balon balığı şaşkınlık yarattı!

Antalya'ya Gönderildi

Özel bir kutuya yerleştirilen bukalemun, tekrar Antalya'ya doğru yola çıkarıldı. Antalya'da doğal yaşam alanına bırakılmak üzere hazırlıklar tamamlandı. Bukalemun, özel olarak hazırlanan kutu içinde Antalya'ya emniyetle ulaştı.

Bukalemun Kontrolden Geçirildi

Antalya'ya ulaşan bukalemun, Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü ekiplerince kontrolden geçirildi. Yapılan kontroller sonrası herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmeyen bukalemun, doğal yaşam alanına bırakıldı.

Gazipaşa’daki Cami Yılanların Yeni Yuvası Haline Geldi! Gazipaşa’daki Cami Yılanların Yeni Yuvası Haline Geldi!

Kaynak: İHA