Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin birçok bölgesinde yoğun kar yağışı beklendiği için 26 kent için sarı kodlu uyarı verilmiştir. Bu kentler arasında Kırklareli, Afyonkarahisar, Denizli, Kastamonu, Sinop, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Siirt'in yüksekleri bulunmaktadır.

Açıklamada, vatandaşlardan tedbirli ve dikkatli olmaları istenirken, kar yağışının etkili olacağı bölgelerde kar kalınlığının 10 ile 20 santimetre üzerinde olabileceği belirtilmiştir. Hava sıcaklıklarında İç kesimler ve Doğu Karadeniz'de hissedilir derecede (8 ila 10 derece) azalma olacağı, diğer kesimlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilmektedir.

1705894374293 Ekran Resmi 2024 01 22 06

Yoğun yağışın etkili olacağı bölgeler arasında Marmara'nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güney Doğu Anadolu ile Kırklareli, Afyonkarahisar, Denizli, Kastamonu ve Sinop çevreleri bulunmaktadır. Kıyı kesimler ile güneydoğu kesimlerde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde yağışlar beklenmektedir. Özellikle İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu çevrelerinde yağışların kuvvetli olması öngörülmektedir.

Marmara Denizi kayboldu! Marmara Denizi kayboldu!

Ayrıca, genellikle kuzeyli yönlerden hafif rüzgarın ara sıra orta kuvvette olacağı, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği belirtilmiştir.

1705894374922 Ekran Resmi 2024 01 22 06

Meteoroloji, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Siirt'in yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştur.

Gece saatlerinden itibaren Kars, Ardahan, Ağrı, Erzurum çevreleri, Muş’un yüksekleri, Bitlis, Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, Siirt’in yüksekleri, Şırnak’ın doğusunun yüksekleri ile Hakkari’de yer yer yoğun karla karışık yağmur ve kar yağışları beklendiğinden, bu bölgelerde ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önemle vurgulanmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi